GDP;adósságcsökkentés;ÁKK;

2015-12-04 06:22:00

Adósságcsökkentési trükkök jöhetnek

Az év végéhez közeledve mindig izgalmas kérdés, Magyarország miképpen tudja teljesíteni azt a maastricht-i követelményeknek megfelelő vállalást, hogy évről évre csökkenti a GDP arányos államadósság mértékét. 

Egy hónap alatt 730 milliárd forinttal kell lejjebb szorítani az államadósságot - az OTP szakértőinek véleménye szerint -, hogy az ne emelkedjen a tavaly év végi 76,2 százalékhoz képest. Feltehetően az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) új vezetése is élni fog azokkal a "jól bevált trükkökkel", hogy egyetlen napra, december 31-re rendbe rakja a szénáját, majd néhány nap múlva ismét helyre állhat a piacok által befolyásolt rend, a tényleges helyzetet tükröző, magasabb adósságmértékkel.

A lejáró kötvények miatt év végéig több mint 400 milliárd forinttal a csökkenhet az adósság, ezen felül tehát szükség lesz az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adósságcsökkentő lépéseire.

A korábban Magyarország megmentőjeként számon tartott Franklin Templeton befektetési cég kivonulása Magyarországról látszólag nem okoz gondot, mivel az MNB - piaci hírek aszerint - 240 milliárd forint értékben felvásárolta a Templeton devizakötvényeit. Ha ez nem lenne elég az államadósság érdemi csökkentéséhez, akkor a jegybank minden bizonnyal további devizakötvényeket vásárol még.

Az év végén szokásos államadósság-mentés egyik formája, hogy az ÁKK ilyenkor kevesebb diszkont-kincstárjegyet bocsát ki, az időközben lejáró 80 milliárd forint értékűt pedig nem pótolja. Gondot okozhat viszont, hogy az idei évre nettó 300 milliárd forint körüli lakossági állampapír kibocsátásával számoltak, ehhez képest már most közel 940 milliárdot adtak el. Ez növelte ugyan az államadósságot, de kétségtelenül nagyban csökkentette a sérülékenységet.

Ha idén még nem is, jövőre keresztet vethet az MNB az önfinanszírozási programjára, és az állam is búcsút mondhat a bankoknak, mint legfontosabb hazai hitelezőinek, ha megvalósul az EU egyes jegybanki vezetőinek javaslata - írja a Portfolio. A pénzintézetek saját tőkéjének 25 százalékában korlátoznák ugyanis a bankok kitettségét saját államuk felé (ez nálunk jelenleg közel 200 százalék), csökkentve ezzel a két fél egymásra való pénzügyi ráutaltságát. Jelen állás szerint a magyar bankoknak a portfóliójukban lévő állampapírok 87 százalékát kellene eladniuk, ami a magyar államadósság közel ötöde.

A jegybank tegnap kedvező hírt kapott: a Gazdasági Versenyhivatal engedélyezte, hogy közvetlen, egyedüli irányítást szerezzen a Budapesti Értéktőzsde Zrt. felett, és ezáltal közvetett egyedüli irányítójává váljon a KELER-csoportnak is.