Spanyolország;választási kampány;Mariano Rajoy;

2015-12-04 14:13:00

"Tényleg annyira unalmas vagyok? " - Választási kampány Spanyolországban

A régi és az új politika, a hagyományos nagypártok és a fiatal, civil politikai erők küzdelméről szól Spanyolországban a pénteken kezdődött választási kampány, amelynek a szakértők azért is tulajdonítanak rendkívüli jelentőséget, mert a legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a választók több mint 40 százaléka még nem döntötte el kire adja le voksát december 20-án.

A hivatalos kampány ugyan még csak épphogy elindult, de a rengeteg pártesemény és politikusi szereplés miatt olyan, mintha valójában már hetek óta tartana. A pártok vezetői ráadásul a Spanyolországban eddig megszokottól eltérően igyekeznek megszerezni az emberek szimpátiáját: volt, aki gitározott és énekelt, más táncolt egy-egy szórakoztató tévéműsorban, és akadtak, akik pingpongozás vagy rallyversenyzés közben mutatták meg "emberi oldalukat" a televízió kedvéért.

"Szerinted is annyira unalmas vagyok, mint ahogy egyesek mondják?" - kérdezte Mariano Rajoy miniszterelnök az egyik népszerű televíziós műsorvezetőtől, aki saját otthonában látja vendégül a műsor interjúalanyait, a kormányfővel főzés közben beszélgetett. A politikai szakértők szerint a spanyol belpolitika és vele együtt a kampány is történelmi pillanatokat él át, mert új pártok jelentek meg, amely új hangvételt, és új módszereket hoztak magukkal, ráadásul erősítik a versenyt is a hatalom megszerzéséért.

Spanyolországban a pártok hagyományosan hajnali plakátragasztással indítják a kampányt. Ez most sem maradhatott el, a miniszterelnök-jelöltek saját maguk helyezték el az első választási plakátot, és megtartották a kampánynyitó beszédüket.
"Ez egy komoly párt, amely komolyan veszi Spanyolországot" - fogalmazott Mariano Rajoy miniszterelnök, a Spanyolországban kormányzó konzervatív Néppárt (PP) elnöke a párt madridi székháza előtt tartott rendezvényen. A politikus hangsúlyozta, hogy ők már bizonyították: képesek a kormányzásra, múltjuk az ajánlólevél számukra.

"A spanyolok többsége változást akar, de ha ez a többség megoszlik az fékezi a változást, azért kell a szocialista pártra szavazni, hogy legyen változás" - jelentette ki Pedro Sánchez, a legnagyobb ellenzéki erő, a spanyol szocialista párt (PSOE) főtitkára, aki Getafében, egy sportcsarnokban beszélt az egybegyűlteknek.

A rendezvényen lejátszották több európai szociáldemokrata vezető üdvözlő üzenetét, köztük Matteo Renzi olasz miniszterelnök, Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Helle Thorning dán miniszterelnök köszöntőjét. Pedro Sánchez hangsúlyozta, hogy azért is kell pártjára szavazni, hogy véget vessenek Spanyolország társadalmi széttöredezettségének.A Ciudadanos (Állampolgárok) nevű középpárt, amely egy éve kapcsolódott be az országos politikába, egy madridi szállodában kezdte meg a kampányt. Albert Rivera pártelnök az elmúlt 40 év legfontosabb parlamenti választásának nevezte a mostanit, ahol a két hagyományos nagypárt versenyez a civil platformmal. Az egyetlen módja annak, hogy új politika korszak kezdődjön az, ha mi nyerünk - mondta.

A múlt és a jövő, a régi és új közötti választás fontosságát hangsúlyozta Pablo Iglesias is, aki a radikális baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) nevű párt főtitkára. Ők két éve tűntek fel a spanyol politika színterén. A párt Villaralboban, egy alig kétezer lakosú településen nyitotta meg a kampányt azzal az indokkal, hogy az eddigi kormányok hátat fordítottak a kisembereknek.

A választásokon a Néppárt győzelmét jósolja a legutóbbi közvélemény-kutatás, amelyet a spanyol szociológiai kutatóközpont (CIS) hozott nyilvánosságra egy nappal ezelőtt. Eszerint a PP 28,6 százalékkal áll az élen, második a PSOE (20,8 százalék), harmadik a Ciudadanos (19 százalék) és negyedik a Podemos (9,1 százalék).

Az elmúlt hónapokban közzétett felmérések megegyeznek abban, hogy a mezőny erős, az élen álló pártok között kevés a különbség, ezért a végeredmény azon múlik, hogy a még bizonytalan 41 százalék hova adja a voksát. A spanyol demokrácia történetében először fordul elő, hogy nem csak a két nagypártnak van esélye a győzelemre, de bárki is végez majd az élen, előnye nem lehet elég a stabil önálló kormányzáshoz - vélik az elemzők. A kétpártrendszer végét már a májusi helyhatósági választások is bizonyították, emellett érzékelhető a generációváltás is. A szocialisták vezetője 43, a Ciudadanos elnöke 36, a Podemos főtitkára 37 éves, szemben a Néppárt elnökével, aki idén töltötte be a 60-ik életévét.

A négy évvel ezelőtti kampány két fő témája a gazdasági krízis és a korrupció elleni küzdelem volt, most a katalán elszakadási törekvések és a terrorizmus elleni harc uralja a vitákat. December 20-án Spanyolország 12-ik parlamenti választásán 36,5 millió szavazót várnak majd az urnákhoz Spanyolországban, amelyen 350 parlamenti és a 208 szenátusi képviselői hely sorsa is eldől.