Szeged;parkolóbotrány;

- Parkolóbotrány, vagy "politikai hullámverés"?

Közérdekű adatigénylés címén szerette volna megkapni egy szegedi jogász azt a "VIP-listát", amelyen azok neve szerepel, akik a városban ingyen parkolóbérletet kaptak - a férfi szerint a listán olyan személyek is vannak, akiknek nem jártak volna a kedvezmények. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda is vizsgálódik, a városvezetés szerint mesterségesen gerjesztett politikai hullámverés zajlik, a listát nyilvánosságra hozták.

Sikertelenül próbált bejutni a szegedi városházára tegnap Szabó Bálint, az adósságkezeléssel foglalkozó Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője, amikor közérdekű adatigénylés keretében szeretett volna hozzájutni ahhoz a "VIP-listához", amelyen azok a személyek szerepelnek, akik 2008 és 2012 között Szegeden ingyenesen kaptak parkolóbérletet. Az ügyet egyébként a kormányközeli Magyar Idők szellőztette meg, Szabó pedig egy meg nem nevezett, a mostani önkormányzati ciklusban képviselői mandátumot szerzett személytől kapta információit, mely szerint a listán olyan személyek is szerepelnek, akik az említett időszakban semmilyen tisztséget nem töltöttek be, így nem is járt volna nekik az ingyenes parkolás.

Mint kiderült, Szabó egész egyszerűen azért nem ért célt pénteken, mert ezen a napon nincs ügyfélfogadás - bár nyilván úgy gondolta, ilyen halaszthatatlan ügyben az ajtót bármikor bárkire rárúghatja. Ezután a városháza előtt tartott sajtótájékoztatót, ahol elmondta: úgy tudja, 316 név szerepel a listán, amit Botka László MSZP-s polgármester és az ugyancsak szocialista színekben politizáló Solymos László hagyták jóvá. A kivételezettek miatt pedig 4 év alatt mintegy 95 millió forintos bevételkiesést okozhattak.

Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást folytat. Bár hűtlen kezeléssel a helyi parkolási cég két alkalmazottját gyanúsítják, azt is vizsgálják, hogy ők milyen utasításra cselekedtek, mert felmerülhet a "befolyással való üzérkedés" gyanúja is. "A gyanú árnyéka vetül a városházára, azonnal nyilvánossá kell tenni minden listát, és elárulni, ki milyen jogcímen kapott 2013 előtt ingyenes parkolóbérletet" - követelte a szegedi Fidesz elnök-frakcióvezetője, Nógrádi Tibor a szegedma.hu tudósítása szerint.

A városvezetés közleményben jelezte: a Magyar Idők cikke nyomán "számtalan igaztalan politikai nyilatkozat és rágalmazás jelent meg a sajtóban a Szeged városi parkoló bérletekkel kapcsolatban", holott Szegeden két évtizede gyakorlat - a jelenleg is hatályos közgyűlési rendelettel egyezően -, hogy kedvezményes parkolási bérlettel segítik a városért dolgozó országgyűlési és önkormányzati képviselők, valamint egyes állami szervek munkáját.

"A rendeletben a jogosultak köre és létszáma szigorúan szabályozott, ami szűkebb, mint más városokban. Az elmúlt években jóval több fideszes önkormányzati és országgyűlési képviselő kapott bérletet, mint szocialista" - írták, hozzátéve: a polgármester és a városvezetés egyetlen tagjával szemben sem indult rendőrségi eljárás.

Az önkormányzat, a "mesterségesen gerjesztett politikai hullámverést elkerülendő", pénteken weblapján közzé is tette a 2008-2012 közötti kedvezményezettek listáját, amelyen rendőrök, díszpolgárok, közgyűlési tagok, a polgármesteri hivatali tisztviselői, országgyűlési képviselők (mintegy 70 név) szerepelnek, párthovatartozástól teljesen függetlenül.

Huszonkét évvel ezelőtt, 1993. december 12.-én hunyt el Antall József. Magyarország rendszerváltás utáni első szabadon választott miniszterelnökére, az MDF egykori elnökére akkori szóvivője, Herényi Károly személyes hangú írásával emlékezünk. A korábbi kormányfő munkásságát Brüsszelben is tisztelik, hiszen sokat tett az európai integrációért.