Egy nappal elhúzódnak a tárgyalások a tervezetthez képest – jelentette be pénteken reggel Laurent Fabius. A francia külügyminiszter szombaton reggelre ígérte a Párizsi Egyezmény végső változatának közzétételét. A 195 ország részvételével folyó ENSZ-klímatalálkozó házigazdája tegnap bizakodóan nyilatkozott, úgy vélte, a dolgok a jó irányba haladnak, mint mondta: "rendkívül közel, majdnem az út végén vagyunk" .
A záródokumentum szövegét csütörtökre 27 oldalra sikerült csökkenteni, kiiktatva egy sor zárójeles, vitatott kifejezést, a kezdeti 900-ból mintegy 50 maradt péntekre. A végcélt illetően a legambíciózusabb változatot tartalmazta a szöveg a BBC tegnapi jelentése szerint: a globális felmelegedés növekedését „jóval 2 Celsius fok alá” csökkentenék, erőfeszítéseket téve arra, hogy a növekedést 1,5 százalékra mérsékeljék az iparosodás előtti időkhöz képest. Több mint száz ország, az Egyesült Államok és az Európai Unió is támogatja ezt a változatot, tegnap Brazília is elfogadta a klímacélt, Kína és India azonban nem csatlakozott a károsanyag-kibocsátás legnagyobb arányú csökkentését célul tűzők csoportjához.
Az egyik fő vitapont, a globális felmelegedés, az óceánok vízszintemelkedése miatt leginkább veszélyeztetett fejlődő országoknak ígért támogatás mértéke, Koppenhágában a legfejlettebb államok 2020-tól évi 100 millió dolláros hozzájárulást ígértek. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár közölte, hogy a megbeszélések rendkívül bonyolultak, nagyon nehezek, de az emberiség jövője szempontjából létfontosságúak.