rangsor;vásárlóerő;

2015-12-12 06:24:00

Vásárlóerő-rangsor: erőtlenek maradtunk

Valamelyest növekedett tavaly Magyarországon az egy főre eső GDP értéke, vásárlóerő-paritáson számolva. Ezzel azonban az uniós rangsorbéli helyünk mit sem változott.

Hazánk az EU-átlag 68 százalékán állt 2014-ben, ami mindössze egyetlen ponttal nagyobb az előző évinél - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal jelentéséből. Ez a növekedés azonban az uniós tagállamok rangsorában - hátulról számolva - az 5. helyre elegendő, az európai rangsorban pedig, szintén hátulról, a 11.-re. Továbbra is mögöttünk szerepel Lettország, Horvátország, Románia és Bulgária.

Az egyes országok egy lakosra jutó bruttó hazai termékét (GDP) vásárlóerő-paritáson lehet összehasonlítani, amely egy területi árindex, és az azonos áruk és szolgáltatások országok közötti árarányaiból számítják ki. A vásárlóerő-paritáson végzett összehasonlítás révén nem érvényesül az egyes országok árszínvonalának eltéréseiből adódó hatás, ezáltal lehetővé válik a volumenadatok összehasonlítása.

Az indexet 37 európai országra számolták ki az Eurostat, és a nemzeti adatszolgáltatók segítségével, a listán Bosznia-Hercegovináé a legutolsó hely, ahol az EU-átlag 29 százaléka az egy főre eső GDP vásárlóerő-paritáson számolva. A rangsor legelején továbbra is Luxemburg áll, ahol az egy főre eső GDP EU-átlag 266 százaléka, ezt követi Norvégia 178, Svájc 162, és Írország 134 százalékkal, de az osztrákoké is 130 százalék.

Magyarország a szűkebben vett régió, a visegrádi országok között az utolsó helyen Lengyelországgal osztozik. A csehországi a GDP átlag 85, Szlovákiáé pedig 77 százaléka. Az összehasonlító táblázatból kiolvasható trend azt sugallja, Magyarország felzárkózása az európai átlaghoz lassú. míg a 2004-es csatlakozás óta hazánkban mindössze mindössze 6 százalékponttal emelkedett az egy főre eső GDP az EU-átlagában, magasabb szintről indulva a csehek ugyanilyen, míg a lengyelek 19, a románok 21, a szlovákok pedig 20 százalékponttal lett nagyobb.