Szaúd-Arábia;nők;regionális választás;tömeges regisztrálás;

2015-12-14 06:36:00

Nőket is választhattak Szaúd-Arábiában

Legalább három nőt is beválasztottak a helyi városi tanácsokba Szaúd-Arábiában, a szombati regionális választás során. Mekkában egy, Dzsiddában pedig két női tagja is lesz a helyi tanácsnak – derült ki a végső eredményekből. Előbbi városban Lama Abdulazziz al-Szulajan, utóbbiban pedig Rasa Hifszi érte el a történelmi sikert.

Az ország történelme során első ízben választhattak nők, illetve indulhattak voksoláson. Igaz, ezúttal még csak az önkormányzati választásokon vehettek részt szombaton, mely intézmény befolyása meglehetősen csekély, ráadásul csak olyan szavazóurnákba dobhatták voksaikat, amelyeket kizárólag nők számára tartanak fenn. Országszerte 6900 jelölt vett részt a voksoláson, köztük 980 nő: 284 tanácsi helyért kandidáltak. A választási listákra mindössze 130 ezer nő iratkozott fel, ami azt jelzi, ők sem tartják jelentősnek ezt a lehetőséget. Ez tizedannyi, mint amennyi férfi regisztrálta magát. Ez azonban a lakosságnak csak elenyésző hányada, hiszen az ország lakosainak száma eléri a 21 milliót. A tömeges regisztrálást az sem segítette elő, hogy levitték a részvételi korhatárt 21-ről 18 évre.

A tanácsok elsősorban regionális, infrastukrutális ügyekért felelnek, például utak építéséért, szemétszállításért. Az ultrakonzervatív szaúdi királyságban 2005-ben rendeztek meg első ízben önkormányzati voksolást, majd 2011-ben újabb választást rendeztek, de mindkétszer csak férfi jelöltek indulhattak. Szaúd-Arábia az egyedüli ország az iszlám világban, ahol a nők nem vezethetnek autót. Szaúd-Arábiában más szempontból is megfigyelhető a nők valamivel lassan növekvő társadalmi szerepvállalása. A helyi statisztikai hivatal közlése szerint 2010 óta 48 százalékkal nőtt a munkát vállaló nők száma. Kivált a magánszektorban figyelhető meg jelentős emelkedés. Mind több fejkendőt viselő nő látható a szupermarketekben pénztárosként, vagy éppen eladókként a luxusüzletekben.