wikileaks;Assange;

FOTÓ: Hannah Peters/Getty Images

- Fordulat Assange ügyében?

Évek múltán előremozdulás történt a kiszivárogtató oldal, a Wikileaks alapítója, Julian Assange ügyében. A svéd hatóságok megállapodásra jutottak az ecuadoriakkal arról, hogy a dél-amerikai ország londoni nagykövetségén hallgathatják itt az ausztrált, aki 2012 júniusában menekült ide. 

A jogsegélyre még a stockholmi kormánynak is áldását kell adnia, ez azonban még ezen a héten megtörténhet – közölte a stockholmi külügyminisztérium szóvivője. Hasonlóképpen nyilatkozott a kérdésről az ecuadori kormányzat is.

Rafael Correa ecuadori elnök már szeptemberben úgy nyilatkozott, hogy megállapodásra kíván jutni Svédországgal Assange kihallgatása ügyében. Akkor azt közölte, azt közölte, kész igazságügyi együttműködési szerződést kötni Stockholmmal, ez azonban csak Assange esetében lenne lehetséges. Most azonban küszöbön áll ez a kompromisszum. A brit PA hírügynökség közlése szerint Assange kihallgatására aligha kerülne sor az idei év vége előtt.

Az 1971-ben született Assange 2012. június 19-én kért menedékjogot Ecuador londoni nagykövetségén. A Wikileaks főnöke ellen Svédország nemzetközi elfogatóparancsot adott ki, kétrendbeli nemi erőszakkal vádolják. Assange azért nem hajlandó kitenni a lábát az ecuadori követség épületéből, mert attól tart, hogy ha a britek kiadnák Svédországnak, Stockholm azonnal továbbküldené az Egyesült Államokba, ahol pert indítanának ellene.

Brazíliában ismét több tízezren vettek részt egy a Dilma Rousseff elnökasszonnyal szembeni tüntetésen. Az ország összesen 39 városában több mint 80 ezren vonultak az utcára, hogy hangot adjanak az államfő politikájával szembeni elégedetlenségüknek – közölte a Globo televíziós csatorna a rendőrség adataira hivatkozva. A szervezők teljesen más adatokat adtak meg, szerintük a megmozdulás résztvevőinek száma elérte a 385 ezret.