női kézilabda-válogatott;Németh András;

2015-12-16 06:56:00

Motivációból elégtelen

Hiába a 4-2-es győzelmi mutató, vert seregként búcsúzott a világbajnokságtól a magyar női kézilabda-válogatott. Minden idők legrosszabb szereplése után Kocsis Máté sportági elnök lemondásra szólította fel Németh András szövetségi kapitányt.

A vb 11. helyén végzett együttes sorsa már nincs a saját kezében: kizárólag akkor vehet részt a tavaszi olimpiai selejtezőben, ha Norvégia megnyeri a vb-t, Montenegró és Franciaország pedig bejut a legjobb hét közé. Ezen feltételek egyidejű teljesülése nem lehetetlen, hiszen a norvégok olimpiai és Európa-bajnokok, a másik két együttes pedig szintén az elithez tartozik. A 2014 februárjában kinevezett kapitány megbízatása elvileg a riói olimpia végéig szól, de ha a csapat nem jut ki a játékokra, akkor a kvalifikációs folyamat végén újratárgyalhatják a szerződést.

A mostani vb előtt az volt az MKSZ elvárása, hogy a csapat vagy egyenes ágon jusson ki az olimpiára, vagy harcolja ki a selejtezőn való részvétel jogát. Erre már csak nagyon kevés esély van, ugyanakkor Kocsis Máté, a szövetség elnöke a Nemzeti Sportnak adott nyilatkozatában szóba hozta a kapitány jövőjét: „Németh András sportszerű ember, egy szövetségi kapitánynak ilyen helyzetben pedig csak egy sportszerű lehetősége van, az, ha lemond” - fogalmazott. A kapitány ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy szerződése addig él, amíg van esély a kijutásra.

A kapitány a szövetség mai sajtótájékoztatóján áll a nyilvánosság elé, ám az ő meglátásai nélkül is megállapítható, hogy a magyar csapat nem szakmailag, hanem motivációban maradt alul Lengyelországgal szemben. Ahogy az egykori kiváló kapus, Pálinger Katalin az nso.hu-nak fogalmazott, ellenfeleink „azzal nyertek, hogy úgy álltak neki a meccsnek: ez életük lehetősége”. Egy másik korábbi csillag, Tóth Tímea a Sport Televízióban azt mondta, „amikor nem volt tét, vagyis a dánok ellen, amikor a hazai csapat ellen belefért volna egy vereség, akkor felszabadultan játszottunk, minden más esetben nem sikerült elfogadható szintre hozni a harciasságot, és a jó teljesítményt”. A 24-23-ra elveszített nyolcaddöntőben különösen igaz volt, hogy a csapat görcsösen, gyakran kilátástalan támadójátékot mutatva kézilabdázott.

Rosszabbkor nem is jöhetett volna Tomori Zsuzsanna térdsérülése, még akkor is, ha a magyarok a szörnyű első negyed óra után nélküle fordítottak, és húztak el három góllal. Nagyon úgy fest, az egyéni képességek alapján valóban kiemelkedő piros-fehér-zöld válogatott mellé egy olyan szakember kellene, mint a norvég Karl-Erik Böhn, aki egyszerre volt edző és pszichológus. Egyelőre nincs, aki átvenné az örökségét a halála után…