Elfogadta az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése szerdán a szociáldemokraták, a liberálisok, a zöldek és a radikális baloldal közös állásfoglalási javaslatát a magyarországi helyzetről. A vélemény ismét lesújtó, ám a végső szövegből kikerült az a szakasz, hogy az EP kezdeményezze a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak szóló, indoklással ellátott javaslat elkészítését az uniós szerződés hetes cikke szerinti eljárás azonnali megindítására Magyarországgal szemben.
A 327 szavazattal, 293 ellenszavazat, 61 tartózkodás mellett elfogadott határozattal ugyanakkor az EP ismét felszólította az Európai Bizottságot, hogy "haladéktalanul kezdje meg a magyarországi demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok mélyreható nyomonkövetési eljárását, ideértve számos intézkedés együttes hatását". Az eljárásnak ez a szakasza a tények megállapítására korlátozódik, nem helyez kilátásba büntetést.
Az állásfoglalás bírálja a Bizottság december 2-án, az EP plenáris ülésén elhangzott értékelését, amely a vizsgálat szükségtelenségéről szólt. A határozat szerint "a közelmúlt magyar kormányzati intézkedései rendkívüli módon megnehezítették a nemzetközi védelemhez való hozzáférést". Sőt, a szabályok "indokolatlanul kriminalizálták a menekülteket, migránsokat és menedékkérőket" - véli az EP. Bírálatot fogalmazott meg "az idegengyűlölő retorikával kapcsolatban, amely - különösen a kormány által irányított kommunikációs kampányok és nemzeti konzultációk révén - a migránsokat társadalmi problémákhoz vagy biztonsági kockázatokhoz kapcsolja, ezáltal még problematikusabbá téve az integrációt". Az állásfoglalás felszólítja a magyar kormányt, hogy a menekültválság miatt hozott rendkívüli intézkedéseket vonja vissza. A képviselők hozzátették: ezen intézkedéseket korábban más lépések is megelőzték, amelyek "következtében nagymértékben, rendszerszinten romlott a helyzet a jogállamiság és az alapvető jogok" terén.
Az EP a határozattal arra is figyelmeztet: az Unió a cselekvés hiányával hozzájárulhatott, hogy más tagállamokban is hasonló fejlemények tapasztalhatók. Mindezek miatt indokoltnak látják a monitoringot, ami nem jelenti automatikusan hazánk uniós szavazati jogának felfüggesztését, ám erőteljes lépés az EP részéről.