eladás;Telekom;Origo;

- A Telekom eladta az Origót

A Vs.hu-t üzemeltető New Wave Productions Kft. megvásárolja az Origo Zrt.-t a Magyar Telekomtól 13,2 millió euróért (hozzávetőleg 4,2 milliárd forint), a tranzakció 2016 első negyedévében, de legkésőbb az első félévben lezárul. 

A Telekom közlése szerint az aktus nem igényel versenyhatósági jóváhagyást, és bizonyos üzleti tevékenységek (így a Clickshop és más kisebb súlyú tevékenységek) nem képezik a tranzakció részét. A csomagban az Origo hírportál mellett szerepel a Freemail, a Videa és két tévécsatorna, az Ozone és a Life Network. Mindez azért is érdekes, mert a Vs-hez igazolt át több origós újságíró is, miután Pethő András Lázár János utazásait firtató cikksorozata után távozni kényszerült Sáling Gergő főszerkesztő, akit a hírrovat többsége követett.

Állítólag a Telekom először a Varga Zoltán tulajdonában lévő Centrál Médiacsoporttal tárgyalt, ám a német tulajdonos nem bólintott rá az üzletre: többek szerint ennek politikai okai voltak, mert a kormánypárt mindenképp közel akarta tudni magához az Origót, és ezt megüzente a Telekom bonni központjába is. Olyan pletykák is vannak, hogy a Centrál nem akarta az egész csomagot megvenni, csak egy részét, amibe a németek nem mentek bele. A magyar leányvállalat ezek után írta ki a tendert az Origo értékesítésére: az utolsó körben a New Wawe mellett a Centrál, az Indexet is kiadó CEMP, Gattyán György cége, a Docler, Schmitt Mária Médiaháló Kft.-je maradt állva. A 444 szerint a New Wave tudatosan terjeszkedik, nemrégiben megvásárolta a Köpönyeg.hu időjárás-jelentő portált is, és a Figyelő című hetilapot kiadó MediaCity Kft.-t is megkereste.

A jövőben szorosabb együttműködés is elképzelhető a Centrál és a New Wave között, hiszen december óta a Centrálhoz tartozó hirdetőcégen keresztül értékesítik a Vs.hu mobilos és asztali reklámfelületeit, illetve már bejelentették, hogy a Centrálhoz tartozó sajtófelületek a Videa videómegosztó portált használják majd a saját anyagaikhoz. Az együttműködés későbbi fejleménye lehet még, hogy a Centrál megvásárol egy-két felületet a New Wave-től a Telekomtól kapott csomagban.

A New Wave a cseh Bawaco médiabefektető tulajdona, amely Szemerey Tamás, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvérének érdekeltségéhez tartozik. Szemerey tehetős üzletemberként ismert Magyarországon, két éve még a leggazdagabb magyarok listáján is szerepelt. Vagyonát 2013-ban 11,4 milliárd forintra becsülték. Érdekelt többek közt az NBH Növekedési Hitelbankban is, amely a Heti Válasz értesülései szerint hitelezett a New Wawe-nek az Origo-üzlethez. Az NHB mérlegfőösszege 2014 végén mindössze 41 milliárd forint volt, ami az OTP több mint nyolcezer milliárdos vagy az FHB ezeregyszáz milliárdos mérlegéhez képest kevésnek számít. Ebből a 41 milliárd forintból a bank 30 milliárdot jegybanki betétben tartott, mindössze 7 milliárd forint volt a kihelyezett hitelek összege. Összevetve ezekkel a számokkal, a New Wave-nek juttatott 500 millió forint jelentős pénz. Egyébként a gépész végzettségű Szemerei a bank mellett többek közt elektronikai gyárakban is érdekelt.

Eközben egy másik kormány közeli médiavállalkozó is újabb érdekeltségre tehet szert, ugyanis Andy Vajna cégének, a Radio Plus Kft.-nek nem maradt versenytársa az egykori Roxy Rádió 96,4-es fővárosi frekvenciájáért folytatott küzdelemben. A Válasz.hu szerint a Médiatanács csak a DJ FM néven sugározni akaró vállalkozást vette nyilvántartásba. A kormánybiztos egyetlen versenytársát, az Autórádió Műsorszolgáltató Kft.-t formai okok miatt kizárták a pályázatból. Mivel az Autórádió megtámadta a döntést, ezért Vajna csak a bírósági határozat után, legkorábban február-márciusban kaphatja meg a frekvenciát. A Radio Plus társügyvezetője, Bakai Mátyás, aki korábban a a Roxy Rádió tulajdonos-ügyvezetője volt. 2004-ben ő adta el a jelenleg bíróság előtt álló Vizoviczki Lászlónak a Dokk nevű szórakozóhelyet a Hajógyári-szigeten.

A Médiatanács legutóbbi ülésén döntött arról is, hogy az InfoRádió korábbi sávján, a 95,8-on rockzenei rádió indul: a hatóság ugyanis megindítja a szerződéskötési folyamatot a Favorit Masters Kft.-vel. A cég egyik vezetője a Válasznak úgy nyilatkozott, pályázatukban vállalták, hogy 81 százalékban magyar rockzenét fognak sugározni.

TV2: lassan őrölnek a malmok
"Ez már október 15-e óta így van a nyilvántartásokban, az mmonline későn ébredt fel" - kommentálta lapunknak Óvári Győző, hogy a portál újdonságként közölte: a cégjegyzék szerint Fonyó Károly és a Megapolis Media Zrt. neve is feltűnt a TV2 Media Group Holdings Kft.-ben. A Megapolis ügyvédje azt igérte, amint lesz valami előrelépés az ügyben, tájékoztatják a nyilvánosságot, ám "jó ideje nem történt érdemi változás, zajlik ez a lassú procedúra, szépen lassan őrölnek a malmok" - vázolta Óvári, aki korábban a Népszavának már kifejtette, nem érti, miért tart ennyi ideig a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), illetve a szakértőként bevont Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) vizsgálata. A Megapolis november elején adta be kérelmét a GVH-hoz, hogy engedélyezzék a vállalatnak a TV2 megvásárlását, a Versenyhivatal hiánypótlásra szólította fel Simicska Lajos üzlettársának cégét, ennek november végén tettek eleget. Egyébként a GVH korábban már megadta az engedélyt a csatornát szintén magáénak tekintő Andy Vajna Magyar Broadcasting Co. Kft.-jének a fúzióra. Eközben a Külügyminisztérium által felügyelt Eximbank a Válasz.hu megkeresésére elismerte, hogy olyan hitelcsomag keretében adott kölcsön 6,7 milliárd forintot a kormánybiztosnak a csatorna megvásárlására, ami hivatalosan nem is létezik, az állami tulajdonú pénzintézet honlapján ugyanis nincs olyan termék, amibe beleillik a Vajnának nyújtott hitel. Az Exim kifejtette: a bank "belső döntési eljárásrendjének megfelelően alakítja ki a konkrét termékeit, amelyekkel kapcsolatban az Eximbank honlapja nem nyújt minden részletre kiterjedő tájékoztatást, amire a honlap fel is hívja az ügyfelek figyelmét". Leszögezték, hogy az Exim-törvény szerinti állami támogatással a bank média-finanszírozáshoz hitelt nem nyújtott, költségvetési kamattámogatási forrást nem vett igénybe.

A Fidesz-KDNP kormány bebizonyította, hogy nemcsak fogalma sincs a véleményszabadságról, de kicsinyes bosszújával semmibe veszi a közbeszerzések eredményét is - írja közleményében az Együtt.