Putyin;Nobel-békedíj;

2015-12-18 07:09:00

Nobel Alfréd követői

Megszokhattuk már a múltból, hogy a Nobel-békedíjra jelöltek hosszú listáján olyan nevek is szerepelnek, akiknél okkal vetődhet fel a kérdés: valóban mindent elkövettek-e a megbékélésért, az emberi jogok javításáért. A kilencvenes években például rendszeresen felbukkant e listán Slobodan Milosevic neve. Szerencsére a volt jugoszláv elnök nem kapta meg, Adolf Hitler sem, mivelhogy egyesek a náci diktátort is elismerésre méltónak tartották. Ebben semmi meglepő sincs, hiszen Nobel-békedíjra jelölhetnek például a parlamenti képviselők.

Nos, új potenciális jelölt gyarapíthatja ezt a listát. Vlagyimir Putyin csütörtöki évértékelő beszédében kifejtette, szerinte Sepp Blatter, a papíron még hivatalban lévő FIFA-elnök a legméltóbb az elismerésre. Az ellene indított eljárást pedig elfogadhatatlannak nevezte. Az orosz elnök nem először állt elő ezzel a meglehetősen merész ötletével, első ízben júliusban vetette fel. „Ha bárki is rászolgál a Nobel-békedíjra, az ő, Sepp Batter” – jelentette ki akkor Putyin egy svájci tévének.

Bármilyen furcsa is, a felvetés nem teljesen légből kapott. A Nobel-békedíjat odaítélő bizottság ugyanis sokáig együttműködött a nemzetközi szövetséggel, s csak az idén júliusban mondta fel ezt a megállapodást, amikor már menthetetlennek látszott Blatter helyzete. Sőt, a svájci sportdiplomatának kimondva-kimondatlanul feltett szándéka volt az is, hogy megkapja az elismerést, ezért létrehozta a Kézfogás a békéért nevű kezdeményezést, melynek munkájába a Nobel-bizottságot is bevonta.

Blattert azonban utolérte a balsors, már ellene is nyomoznak korrupció miatt, a FIFA etikai bizottsága kilencven napra felfüggesztette tisztségéből. Tegnap hallgatták meg a bizottság tagjai, akik a jövő hét elején jelentik be a verdiktet. Akár örökre eltilthatják mindennemű sporttevékenységtől. Blatter egyre gyakrabban ad interjút, egyszer azt mondja, a végsőkig harcol, másszor csak siránkozik, mondván, „boszorkányüldözés” zajlik vele szemben. Valóban így is érzi. Ő ugyanis felépítette saját birodalmát, a nonprofit szervezetnek nevezett FIFA-t, amely annyi pénzt halmozott fel, amellyel sok szegény ország is beérné. A svájci sportvezető korlátlan úr volt ebben a világban, s a szakszövetségek lelkesen asszisztáltak neki, hiszen a nemzetközi labdarúgás köré felépített üzleti vállalkozásból sokan nagyon is jól megéltek. Blatter valóságos szektavezérré vált, s tapasztalhatta, hogy továbbra is sokan körüludvarolják.

Veszélyes az, ha valaki minden kapcsolatát elveszti a külvilággal, s csak hajbókolókkal veszi körbe magát. Az illető tényleg elhiszi, hogy mindenhatóvá vált, aki minden címre, elismerésre rászolgált. A politikában is találunk példát erre. Nem is kell annyira visszamennünk a múltba…