Reflex;tüdőátültetés;

Papíron 80 oldal egy ember élete

Papíron 80 oldal egy ember élete. Ezt az anyagot kellett betűről-betűre betartani és megoldani annak a 93 szakembernek, aki részese volt az első sikeres hazai tüdőátültetésnek az Országos Onkológiai Intézet (OOI) területén kialakított mellkas sebészeti klinikán

Egy héttel az egyébként komplikációmentes, 6 órás operáció után az 53 éves férfi két új tüdejével fáradtan, de jól érzi magát, mindenki bízik a felépülésében – közölte az orvos csapatot vezető Lang György, a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikájának igazgatója, aki Bécsben tanulta meg ezt a műtéti technikát.

Az első ilyen transzplantációt 1985-ben Torontóban hajtották végre, 1996 óta a magyar betegeket az osztrák fővárosban operálták, ahol 2014-ig 160-an kaptak új tüdőt. A 900 millió forintos beruházással kialakított új budai sebészet alkalmas rá, hogy hazánk is felzárkózzon a világ transzplantációs élvonalához – értékelte a sikert Kásler Miklós, az OOI főigazgatója. A körültekintő előkészítést dicsérte lapunknak a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke is. Berente Judit úgy látja, a budapesti orvosegyetem negyedszázada kialakított Transzplantációs és Sebészeti Klinikája már olyan zsúfolt, hogy semmiképpen nem lenne alkalmas a vese és májátültetések mellett az új tüdőre váró betegek fogadására. Az épületet kinőtte a klinika, különösen az utógondozást nehéz ott megoldani, ezért jó döntésnek tartja, hogy az új osztályt máshol alakították ki. A betegszervezet vezetője örül a sebészi sikernek, de arra figyelmeztet, hogy az utógondozás minden szervátültetésnél, így a tüdő transzplantáción átesett pácienseknél is gondot okoz. A műtéti feltételek ma már jók, a hazai orvosok is felkészültek, de szerinte elvárható lenne, hogy az új tüdővel élőknek ne ugyanabban a zsúfolt váróteremben kelljen leülni, ha ellenőrzésre mennek, ahol a többi tüdőbeteg várakozik, mert ott nagy a fertőzésveszély.

Az első magyarországi tüdőátültetés donora egy 59 éves magyar férfi volt, de a szövetség elnöke kiemelte, amióta 2013 nyarán hazánk is csatlakozott az Eurotransplanthoz és 8 országból jöhetnek megfelelő szervek a műtétekhez, azóta sokat javultak a hazai betegek esélyei, bár tisztában vannak vele, hogy mindig többen várnak operációra, mint ahány beültethető szerv van. Abban viszont biztos Berente Judit, hogy a nemzetközi nyilvántartás alapján mindig a legalkalmasabb kapja meg az esélyt a gyógyulásra, itt nem számít sem pénz, sem összeköttetés.

A humántárcát vezető miniszter emlékeztetett rá, hogy az új lehetőség egyben olcsóbb is: míg egy Bécsben végzett tüdőátültetésért 26 millió forintot fizet ki az egészségbiztosító, addig a hazai műtétek 20 millióba kerülnek. Balog Zoltán hozzátette, hogy nincs pénzügyi korlátja a műtéteknek, vagyis akinek csak így lehet megmenteni az életét, azt azonnal megoperálják, ha megfelelő donort találnak és csak a legkomplikáltabb eseteket küldik ezentúl tovább a bécsi klinikára.

Várhatóan húsz tüdőtranszplantációt végezhetnek évente
Az Országos Onkológiai Intézet (OOI)főigazgató főorvosa szerint az első évben mintegy húsz tüdőtranszplantációt végezhetnek Magyarországon, és ez a szám tovább növekedhet. Kásler Miklós az M1 aktuális csatorna műsorában a múlt hét végén végrehajtott első tüdőtranszplantációval kapcsolatban elmondta, a szerv kilökődésének veszélye alacsony, mert a donort úgy választják ki, hogy a jelentős immun-összeférhetetlenséget kizárják. A főigazgató főorvos szerint  minden feltétel adott ahhoz, hogy a legbonyolultabb műtéteket is elvégezzék, de egyelőre a nehezebb beavatkozásokat Bécsben fogják elvégezni. (MTI)