baloldal;választás;Spanyolország;Néppárt;

2015-12-21 17:35:00

A spanyol baloldal nem támogatja a Néppárt kormányalakítási szándékát

Az új spanyol parlament baloldali pártjai, a szocialista párt (PSOE) és a Podemos (Képesek vagyunk rá) nem támogatják a választásokon győztes konzervatív Néppárt kormányalakítási szándékát és Mariano Rajoy miniszterelnök újraválasztását. Mindkét párt hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be egymástól független döntését, amelyet azután közöltek, hogy vezető testületeik értékelték a választási eredményeket.

"Sem aktívan, sem passzívan, sem támogató szavazatokkal, sem tartózkodással" - így fogalmazta meg Pablo Iglesias, a baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) főtitkára, hogy semmilyen módon nem kívánnak hozzájárulni ahhoz, hogy az országnak újra konzervatív kormánya legyen. Arra nem adott egyértelmű választ, hogy támogatják-e a szocialisták esetleges kormányalakítási szándékát. Mint mondta, most nem ennek a kérdésnek van itt az ideje, hanem annak, hogy a pártok minél előbb egyeztessenek a legfontosabb alkotmányos témákról.

Bejelentette: minden parlamentbe jutott párttal meg akarják vitatni 5 pontból álló javaslatukat, amely tartalmazza a választójogi törvény megváltoztatását, a szociális jogok védelmét, a bíróságok függetlenítését a hatalomtól, a korrupció elleni harc fokozását és egy népszavazás megrendezését a katalánok függetlenségi szándékáról. "Ez elengedhetetlen egy új, történelmi kompromisszum létrehozásához" - jelentette ki, hozzátéve, hogy Podemos egységes Spanyolországot szeretne, amelynek Katalónia is a része.

César Luena, a szocialista párt szervezeti titkára szerint a PP-nek, mint a választások győztesének meg kell próbálnia kormányt alakítani, de ebben a szocialista párt nem fogja támogatni. A politikus kitért azok elől a kérdések elől, amelyek azt firtatták, hogy a PSOE keresi-e más pártok támogatását annak érdekében, hogy megpróbáljon kormányra kerülni. Nincs itt az ideje ilyesmiről beszélni - jegyezte meg.

A párt választási szereplésével kapcsolatban hangsúlyozta: jelenleg a szocialisták a legnagyobb ellenzéki erő és a legnagyobb baloldali párt Spanyolországban. (A PSOE történetének legrosszabb választási eredményét produkálta a szavazatok 22 százalékának megszerzésével). Bejelentette azt is, hogy február helyett valamikor tavasszal tartják meg a párt tisztújító kongresszusát, hogy az ne essen egybe a kormányalakítási időszakkal. Sajtóértesülések szerint Pedro Sánchez, a szocialista párt főtitkára már bejelentette, hogy újra versenybe száll a párt vezetéséért. A Néppárt és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárt vezetősége délután ül össze, hogy helyzetértékelést tartson. 

A vasárnapi parlamenti választásokon a PP 123, PSOE 90, a Podemos 69, a Ciudadanos pedig 40 mandátumot szerzett a 350 fős törvényhozásban. A többi 28 képviselői hely hat másik, kisebb párt között oszlik meg. A győztes párt nem szerezte meg az önálló stabil kormány megalakításához szükséges szavazatokat, ezért mindenképp támogatókat kell találnia a parlamenti pártok között.

A parlament januári megalakulását követően a spanyol király fogadja majd a parlamenti pártok vezetőit, és javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. A parlament szavaz a jelöltről, akinek az abszolút többséget, azaz 176 képviselő támogatását kell elnyernie. Amennyiben ez nem sikerül, két nap múlva megismétlik a választást, ekkor már elég az egyszerű többség támogatása is. Ha két hónap alatt nem választ miniszterelnököt a parlament, meg kell ismételni a választásokat.