Ungvári Tamás;Nemzeti Kulturális Alap;Fekete György;Kun Béla;Magyar Művészeti Aakadémia;

Ungvári Tamás Népszava fotó

- Kun Béla szelleme az MMA-ban

Ungvári Tamás író szerint nevetséges Fekete Györgynek, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének indoklása a művészi élet listázásáról. Az MMA-elnök a Népszabadságnak adott interjújában beszélt azon szándékáról, hogy teljes művésznévsort készít.

Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke a Népszabadságnak adott múlt heti interjújában jelentette ki, hogy „művészkataszter” létrehozását kívánja megvalósítani, s ezért listáztatni fogja a művészeket. A terjedelmes interjúban a 83 éves belsőépítész kijelentette, az 1945 utáni hazai művészeti élet teljes feltérképezése során nem vizsgálnak politikai szempontokat, hanem megfogalmazása szerint „teljes művésznévsort” szeretnének létrehozni. A közéletet némiképp megbotránkoztató lista Fekete György szerint arra kell, hogy legyen egy "térképünk, amelyből kiderül, kikből áll és merre vándorol a magyar kultúra". Fekete hozzátette, már elkezdték a "művészkataszter" összeállítását, becslése szerint legalább egy évig fog tartani a munka.

Ungvári Tamás Széchényi és József Attila-díjas író, irodalomtörténész a Népszava érdeklődésére elmondta, maga is olvasta a Népszabadság interjúját az MMA-elnökkel. „Egyáltalában nem homályos Fekete megfogalmazása a lista kérdésében. Az írói, illetve művészi kataszter fogalmát Kun Béla népbiztos irányítása alatt vezették be a magyar történelemben. Ez volt a Tanácsköztársaság kommunista kultúrpolitikájának nagy találmánya. Én korábban is sejtettem, hogy Fekete György szervezetében Kun Béla szelleme kísért.” Arról, hogy mi lehet a célja az MMA-nak a listázással, az irodalomtörténész nevetve azt felelte, nem tudná megmondani, leginkább azért, mert nem rendőr. Mindenesetre hozzátette, a lista elkészítésének a vertikális és a horizontális rétegződéssel kapcsolatos magyarázatát egyszerűen „baromságnak” véli.

A Magyar Művészeti Akadémia egyre nagyobb térnyerésével megbolydult az évi mintegy 7 milliárd forintot kulturális célokra szétosztó Nemzeti Kulturális Alap (NKA) működése is, vélhetőleg emiatt mulasztotta el az NKA a lehető legkésőbbi időpontig kiírni a kulturális és tudományos lapok megjelentetésére az éves pályázatot. Ezért veszélybe került a hazai folyóirat-kiadás jelentős része: olyan nagy presztízsű lapok helyzete vált kritikussá, mint a Filmvilág, a 2000, az Alföld, a Színház, az Ellenfény, a Jelenkor, a Kalligram, illetve a Fidelio és a Litera, valamint a Prae online orgánumok sorsa is kérdéses.

A párt tájékoztatása szerint a héten alakult meg a Lehet Más a Jövő, az LMP ifjúsági szervezete. Az alapítók célja, hogy elérhetővé és kézzelfoghatóvá tegyék a fiatalok számára a zöldpolitikát és az ökoszociális gondolatot.