Az AFP hírügynökség által ismertetett jelentés szerint Nigériában, Kamerunban, Csádban és Nigerben, a terrorcsoport által leginkább fenyegetett négy afrikai államban több mint 2 ezer iskolát zártak be, több százat megtámadtak, kifosztottak és felgyújtottak az iszlamisták.
Muhammadu Buhari, Nigéria új elnöke 2015 végéig adott határidőt a hadseregnek, hogy véget vessen a Boko Haram kegyetlenkedéseinek, de a győzelem még várat magára. Sőt, elemzők szerint még abban az esetben is, ha sikerülne felszámolni a terrorcsoportot, a kormánynak akkor is szembe kell néznie azzal a problémával, amely egész generációk iskolázatlansága jelent. Az oktatás hiánya ugyanis kiszolgáltatottá teszi a gyermekeket és köreikben nagyobb a veszélye annak, hogy fegyveres csoportok kötelékébe csábítják. Az oktatás hiánya ugyanis kedvező terep a radikalizálódásra, szögezte le Manuel Fontaine, az UNICEF Nyugat- és Közép-afrikai regionális igazgatója.
A Boko Haram 2009 óta tartja rettegésben a régiót. Az elmúlt hat évben a fegyveres konfliktusban 17 ezren vesztették életüket és 2,9 millióan kényszerültek lakhelyük elhagyására. Az iskolák, a tanárok és diákok a terrorcsoport elsőszámú ellenségei, hiszen a nevük, a Boko Haram is azt jelenti, hogy a nyugati típusú oktatás bűn. Céljuk egy független iszlám állam létrehozása.
Az UNICEF megállapítását igazolja, hogy a térségben egyre gyakoribbak a gyermekek által lekövetett merényletek. Legutóbb vasárnap Nigériában támadtak gyerekek, amikor három öngyilkos gyerekmerénylő pokolgépes támadást hajtott végre az északkelet-nigériai Borno tartomány egyik katonai ellenőrző pontja ellen.