bútorgyár;Matolcsy fia;

2015-12-23 06:28:00

MNB-hitelből vett gyárat Matolcsy fia?

Milliárdos árbevételű bútorgyárat vett Matolcsy Ádám, a jegybankelnök fia - adta hírül a 444.hu. A parlament múlt heti döntése óta tudjuk, semmi kivetnivaló nem lehet a prominens állami vezetők rokonságának vagyoni gyarapodásában, ha már külön élnek a közbeszerzésektől eltiltott kiemelt személyektől. A Matolcsy gyerekek természetesen már önálló háztartást visznek.

A hírportál azon akadt fenn, hogy a többségében Matolcsy Ádám tulajdonolta Glamorous Kft. a Növekedési Hitelbank hitelével vásárolta meg a nagyságrendekkel nagyobb nagy múltú bútorgyárat, a Balaton Bútor Kft.-t. A veszprémi gyár 1993 óta a Várszegi Gábor-féle Fotex tulajdonában volt, a luxemburgi tőzsdén forgó cég október 1-én jelentette be, hogy eladta a céget, méghozzá egy "intézményi befektetőnek". A cég jegyzett tőkéje 350 millió forint, éppen 21-szerese a Glamorous 16 milliós tőkéjének - írja a 444.hu, amelyik megkérdezte Matolcsy Ádámot, mik a terveik a céggel. Az exportmegrendeléseik felfutása miatt vált szükségessé a gyártókapacitás növelése, amelyet a leghatékonyabban cégvásárlással tudtak megoldani - írta az új tulajdonos.

A portál figyelmét nem kerülte el, hogy a történetben felbukkan a Matolcsy-unokatestvér Szemerey Tamás tulajdonában álló Növekedési Hitelbank is. A cégjegyzék szerint a Glamorous Kft.-ben és a Balaton Bútor Kft.-ben lévő üzletrészekre a bank javára jegyeztek be jelzálogjogot, azaz a pénzintézet hitelezte a vásárlást.

Azt nem tudni, hogy a Matolcsy György által indított MNB-s Növekedési Hitelprogram (NHP) forrásaiból finanszírozták-e az ügyletet. Az NHP lényege az, hogy a bankok ingyen kapnak forrást a jegybanktól, amit legfeljebb 2,5 százalékos kamattal hitelezhetnek tovább a cégeknek – így a vállalkozók rendkívül olcsón jutnak hitelhez, a bankok pedig megnyugodhatnak, mivel a jegybank állja a kamatkockázatot.

A Növekedési Hitelbank neve legutóbb néhány napja az Origó felvásása kapcsán is felbukkant. A Heti Válasz szerint a bank a Növekedési Hitelprogramból felvett 500 millió forinttal finanszírozta Száraz István cége, a New Wave Productions Origó-felvásárlását. Ez az ügylet azért különösen fura, mert Szemerey saját bankjával finanszírozza a saját érdekeltségébe tartozó (külföldi, cseh cégen keresztül tulajdonolt) vállalkozását, ráadásul az unokatestvére által indított akciós hitelből - írja a 444.hu.

A Szemereyek más, a jegybankhoz és annak elnökéhez köthető területeken is aktívak. Például az MNB által alapított Pallas Athéné Domus Animae alapítvány igazgatója Szemerey Gabriella, és a Pallas Athéné alapítványok nemrég ingatlanhasznosításra létrehozott közös cégének email-címe pedig egy újabb rokon(?), Szemerey Szabolcs által birtokolt cégével azonos.