A döntés értelmében a bírák a jövőben csak kétharmaddal fogadhatnak el határozatokat az eddigi egyszerű többség helyett. Ilyen többségre azonban nagyon ritkán van példa. Az egyes kérdésekben 13 alkotmánybírónak kell döntést hoznia a 15-ből, ami szintén megnehezíti a munkát. Már így is 200 fel nem dolgozott eset van az alkotmánybíróság előtt. Miután a PiS idén mind az elnök-, mind a parlamenti választást megnyerte, az alkotmánybíróság maradt az egyedüli ellenőrző szerv. A PiS ezért saját embereivel töltötte fel a taláros testületet. Stanislaw Piotrowicz, a PiS képviselője, a törvények egyik előterjesztője azzal vádolta a törvény kritikusait, akik a demokrácia védelmében léptek fel, hogy ezzel csak „ködösíteni” akarnak, „önök csak sötét érdekeket képviselnek” – hangoztatta.
Nagyon keményen beolvasott Jerzy Duda lengyel elnöknek a Szolidaritás szakszervezet egykori vezéralakja, Lech Walesa volt államfő. Azzal vádolta Dudát, hogy megsérti az alkotmányt. Hozzátette, ha szükséges, ismét kész a szabadságért harcolni. A német Die Weltnek adott interjújában elmondta, a most hatalmon lévő jobboldali radikális Jog és Igazságosság (PiS) mindent megtesz azért, hogy maradjon, de az utca emberei ezt nem fogják hagyni. Egyre többen követelnek majd szerinte előrehozott választásokat. A kormány azonban visszautasítja majd ezeket a követeléseket, így meglátása szerint egyre nagyobb kormányellenes tüntetések várhatóak az országban.
Walesa úgy látja, Duda elnök nyilvánvalóan nem pártjától, a PiS-től függetlenül hoz döntéseket. „Nem jó elnök” – szögezte le a Szolidaritás szakszervezet egykori vezetője. Mint mondta, elnökként arra esküdött, hogy a törvények szellemében jár el, ehelyett megsértette az alaptörvényt. „Természetesen meg lehet változtatni a törvényeket, de amíg érvényben maradnak, addig be kell tartani őket” – fogalmazott. Beata Szydlo miniszterelnökkel kapcsolatban kifejtette, túl rövid idő óta kormányfő ahhoz, hogy ítéletet tudjon mondani róla, de az, amit a kormány eddig csinált, „nem tett rám kedvező benyomást”. Szerinte a most kialakult helyzetben annak is szerepe van, hogy az elmúlt két választáson (az elnök-, majd a parlamenti voksoláson) a lengyelek fele nem vett részt.