ítélet;Kulcsár;Kulcsár Attila;Kulcsár-ügy;

2015-12-29 10:58:00

Kulcsár hat év fél évet kapott - Nem jogerős az ítélet

Hat és fél évi börtönre ítélte kedden első fokon a Fővárosi Törvényszék Gémesi Ágnes vezette tanácsa Kulcsár Attilát, aki lebukásáig a K&H Bank brókercégének portfólió igazgatója volt. Az egykori kőművest - aki semmiféle tőkepiaci végzettséggel nem rendelkezett - emellett 229,9 millió forintos vagyonelkobzásra ítélték.

Nagy Gábortól, aki Kulcsár Attila védőügyvédje volt a perben, megtudtuk, hogy a vádlott felmentéséért fellebbeznek, így az ítélet nem jogerős. Az ügyvéd a bíróság eljárását korrektnek tartotta, sőt úgy vélekedett, hogy a büntetés indokaként felsorakoztatott sikkasztás és hamis magánokirat felhasználás esetén ez méltányos büntetés lenne, ám Nagy Gábor álláspontja szerint a bíróság minősítése téves, ezeket a cselekményeket Kulcsár Attila nem követte el. (A közokirat hamisítás vádja alól Kulcsár Attilát felmentették.) A K&H Bank egykori vezérigazgatóját, Rejtő E.Tibort - aki betegsége miatt távol maradt az ítélethirdetéstől - felmentették. Ugyancsak felmentették Forró Tamást, az egykori KH Invest Befektetési Tanácsadó Kft. fb-tagját, közvetett résztulajdonosát, és a Zöld Újság Kiadói Rt. elnök-vezérigazgatóját.

A bűnüldöző hatóságok szerint a 2003-ban kipattant brókerbotrányban Kulcsár Attila, 1998-tól kedve rendkívül magas hozamokat ígérve, offshore cégeken keresztül jogosulatlanul forgatta az ügyfelek, magánszemélyek és egyes állami vállalatok pénzét, sokmilliárdos kárt okozva ezzel.

Az ügyészség szerint a teljes elkövetési érték, a jogosulatlanul forgatott pénzmennyiség összege több mint 23 milliárd forint, a kár pedig több mint 8 milliárd.

A K&H Bank egykori brókercége, a K&H Equities Rt. ügyfeleinek egy részét kiemeltként kezelte, és részükre „extra hozamokat” ígérő befektetési lehetőségeket kínált. A hvg.hu ennek kapcsán azt írta, hogy ha valaki be akart kerülni a brókercég „VIP-ügyfelei” közé, ahhoz a korabeli híradások szerint legalább 30 millió forintos induló tőkére és jó összeköttetésekre volt szükség. A cég a kiváltságosok közé bekerülőknek a piaci kamatokat jelentősen meghaladó, évi 15-20 százalékos hozamot ígért és adott is.

Kulcsár Attilát, Bécsbe történt szökése után előzetes letartóztatásba helyezték, 2004-ben vallomást tett az ügyészségen, 2008-ban pedig megszületett az elsőfokú ítélet, amelyben 15 vádlott összesen 27 év letöltendő és 12 év felfüggesztett börtönbüntetést kapott. 2010. májusában a Fővárosi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Kulcsár-per elsőfokú ítéletét, és az eljárás megismétléséről döntött, és az év decemberében újraindult a Kulcsár-féle monstre per, amelyben tegnap megszületett az újabb elsőfokú ítélet.