Tudomány;tengeri régészet;robotteknős;

Illusztráció/Thinkstock

- Tengeri régészet - Zseniális robotteknőst fejlesztettek ki

A U-CAT névre keresztelt vízalatti robot, amelyet a Tallinni Műszaki Egyetem mérnökcsapata fejlesztett ki, új távlatokat nyit a tengeri régészetben - tudósít a hírről az Euronews.

Propellerek helyett uszonyok segítségével mozog, aminek köszönhetően könnyebben irányítható. Az archeológusok örülnek, így ugyanis várakozásaik szerint  a Balti-tengerben elsüllyedt, nehezen megközelíthető második világháborús hajóroncsokat is meg tudják vizsgálni. Jelenleg nincs ehhez hasonló szerkezet. A meglévő robotok túl nagyok és rendkívül drágák, és nem a vízalatti régészet számára tervezték őket – magyarázza Taavi Salumae, a Tallinni Műszaki Egyetem mérnöke. A U-CAT könnyedén mozog, nem lógnak ki belőle mindenféle kábelek, aminek köszönhetően csökken az érzékeny vízalatti tárgyak sérülésének kockázata. Abban is más, mint a többi tengeri robot, hogy mozgását a teknősök inspirálták: a négy szilikon uszony révén gyorsan tud irányt változtatni. A hagyományos propellerekhez képest az uszonyoknak több előnyük is van. A legfontosabb az, hogy nem kavarják fel a tengeri üledéket – mondja a tervező.

A Balti-tenger egyébként tökéletes adottságokkal rendelkezik a vízalatti kutatások tekintetében, ugyanis kiváló állapotban megmaradtak a hajók.

A videó itt megnézhető

Annak ellenére, hogy szerelme elkényeztette ajándékokkal és szép szavakkal, testi kapcsolat nem alakult ki köztük. Tóth Vera Gyémánt című könyvében arról ír, milyen érzés volt együtt élni egy olyan férfival, aki nem feküdt le vele.