Vasas;vizes világbajnokság;Imre Géza;Márton Anna;Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál;

2015-12-30 06:53:00

Imre Géza világbajnok

Elérkeztünk a 2015-ös év végéhez, s hagyományainknak megfelelően megint felidézzük az év legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar sportolók teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, de olyanok is, amelyekre talán nem emlékezünk vissza szívesen. Július a vívóinkról szólt. Imre Géza aranyérmet szerzett párbajtőrben, miután a döntőben legyőzte a világranglistán éllovas Gautler Grumier-t a moszkvai vívó-világbajnokságon.

Jól szerepeltek a magyar vívók az év legfontosabb versenyén: a moszkvai világbajnokságon. Hazánk egy arany- és egy bronzéremmel gazdagodott, emellett pedig számos helyezést ért el. A medálgyűjtést a 20 esztendős Marton Anna kezdte. A fiatal kardozó hatalmas bravúrt bemutatva végül a dobogó legalsó fokára állhatott. Ebben a fegyvernemben a férfiaknál az olimpiai címvédő, idén Európa-bajnok Szilágyi Áron szerepelt a legjobban. A Vasas versenyzője hatodik lett. Arról, hogy Magyarország ne maradjon aranyérem nélkül, Imre Géza gondoskodott. A csapatban háromszoros világbajnok párbajtőröző 2015-ben egyéniben is felért a csúcsra, miután a döntőben legyőzte a világranglistán éllovas francia Gautler Grumier-t. Imre a sikernek köszönhetően kvalifikálta magát a riói olimpiára.

A sportlövőink is kitettek magukért a maribori Európa-bajnokságon. A magyar csapat két arany-, és három bronzéremet szerzett. A dobogó legfelső fokára állhatott Csonka Zsófia, aki sportpisztolyosok 30+30 lövéses versenyében diadalmaskodott, így a 32 éves sportoló készülhet a negyedik olimpiájára. Már a kontinenstorna előtt biztos volt, hogy ott lesz Brazíliában Sidi Péter, aki áprilisban a dél-koreai Csangvonban rendezett Világkupán nyerte meg a légpuska számot. A komáromi sportlövő Szlovéniában ezúttal a férfi nagyöbű szabadpuska 3x40 lövés összetett számát – mely nincs benne a 2016-os ötkarikás játékok programjában – nyerte meg, majd a standard puska 300 méteres kategóriájában lett harmadik. A másik két bronzérmet a Sike József, Tasi Tamás, Boros László összeállítású csapatunk szerezte: először a férfiak futócél 40 vegyes versenyében, majd pedig a futócéllövők 30+30 lövéses viadalán állhattak fel a dobogó legalsó fokára.

Késely Ajna négy aranyérmével az EYOF legeredményesebb sportolója lett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Késely Ajna négy aranyérmével az EYOF legeredményesebb sportolója lett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

Kazanyban elrajtolt a 16. vizes világbajnokság, amely Magyarországnak, nemcsak az eredményesség szempontjából volt fontos, hanem már kicsit rendezői szemmel is tekintettünk a viadalra, ugyanis a következő úszó, vízilabda, műúszó, műugró és nyíltvízi úszó vb-nek Budapest ad majd otthont. Az oroszországi viadalra rekordnevezés érkezett: 190 ország 2651 sportolója mérte össze erejét. Az esemény július 24-től augusztus 9-ig tartott. Az első héten a nyíltvízi úszóinkért és vízilabdásainkért szoríthattunk. Magyar szempontból a legdrámaibbra a női nyíltvízi úszók 10 kilométeres távja sikeredett. A szám londoni olimpiai bajnoka, Risztov Éva a 10., még épphogy riói kvótát érő helyen érc célba, míg honfitársa, Olasz Anna 3.6 másodperccel mögötte a 11-ént ütötte meg a panelt, így lemaradt a brazíliai ötkarikás játékokról. A verseny után mindkét magyar úszó a könnyeivel küszködött, igaz más okból. Csoportelsőként kvalifikálta magát a negyeddöntőbe a magyar férfi vízilabda-válogatott, míg a nők a harmadik helyen jutottak tovább.

A fiatal sportolóink is remekeltek. A Tbilisziben sorra kerülő 13. nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF) a magyar küldöttség 23 érmet (9 aranyat, 3 ezüstöt és 11 bronzot) gyűjtött, ezzel az összesített éremtáblázat negyedik helyén végzett. Az EYOF legeredményesebb versenyzője, a négy aranyérmemig (200 méter pillangó, 200, 400 és 800 méter gyors) jutó Késely Ajna lett.

A magyar labdarúgás szerelmesei is örülhettek júliusban, elrajtolt az NB I. A honi élvonal 2015-16-os idénye csökkentett létszámmal, 12 csapattal indult. Az első forduló eredményei: Haladás-FTC 0-2, Békéscsaba-Debrecen 2-3, Újpest-Paks 0-0, MTK-Puskás Akadémia 1-0, Diósgyőr-Vasas 2-1, Honvéd-Videoton 1-0. A magyar válogatott pedig megtudta, kivel kell megküzdenie a 2018-as oroszországi világbajnokság kijutásáért. Dzsudzsák Balázsék Portugáliával, Svájccal, Feröer-szigetekkel, Lettországgal és Andorrával szerepelnek azonos csoportban. A hatosokból az első helyezett közvetlenül jut ki a vb-re, a legjobb csoportmásodikak pótselejtezőt vívnak. Az első mérkőzését Svájc ellen vívja majd a válogatott 2016. október 7-én.

Harmincadik alkalommal bőgtek fel a motorok a Hungaroringen. A rendkívül izgalmas jubileumi Magyar Nagydíjat pályafutása során először Sebastian Vettel nyerte. A négyszeres világbajnok mögött a két Red Bull ért célba, sorrendben Danyiil Kvjat és Daniel Ricciardo. A világbajnoki pontversenyt vezető Mercedes pilóta, Lewis Hamilton a hatodik lett, míg csapattársa Nico Rosberg kiesett.

Chris Froome másodízben hódította el a legrangosabb országúti kerékpáros versenyt, a Tour de France-ot. Méghozzá nem akármilyen teljesítménnyel, hiszen a legjobb hegyi kerekesnek járó pöttyös trikó is az övé lett ugyanúgy, mint 2013-as győzelme alkalmával. A sárga és a pöttyös felső egyszerre csak a legnagyobbaknak sikerült megszereznie a francia viadalon. Froome-on kívül ez csak az olasz Gino Bartalinak (1938, 1948), Fausto Coppinak (1949, 1952), a spanyol Federico Bahamontesnek (1959), a belga Sylvere Maesnek (1939) és a sportág legendájának, Eddy Merckx-nek (1969, 1970) sikerült. A kolumbiai Naira Quintana, a Giro d’Italia tavalyi kiírásának győztese, pályafutása során másodízben végzett a második helyen. A harmadik a spanyol Alejandro Valverde lett, akinek ez pályafutása legjobb eredménye volt.