Cseh László;Videoton;Kozák Danuta;Hosszú Katinka;

2015-12-31 06:53:00

Magyar sikerekben lubickolva

Elérkeztünk a 2015-ös év végéhez, s hagyományainknak megfelelően megint felidézzük az év legérdekesebb sporteseményeit, külön kiemelve a magyar sportolók teljesítményét. Akadtak szép pillanataink, de olyanok is, amelyekre talán nem emlékezünk vissza szívesen. Augusztusban a vizes sportágakban jeleskedtek a magyarok. A Kazanyban az úszóink, míg Milánóban a kajak-kenusaink nyújtottak nagyszerű teljesítményt.

Több rekordot is átadtak a múltnak a magyar úszók a kazanyi vizes világbajnokságon, ahol sportolóink 10 (3 arany, 3 ezüst, 4 bronz) medált gyűjtöttek, ezzel az éremtábla 8. helyén végeztek. A csúcsok tekintetében élen járt Cseh László és Hosszú Katinka. Előbbi 1 arany-, 1 ezüst- és egy bronzérmet szerzett, míg utóbbi megismételte két évvel ezelőtti teljesítményét (2 arany, 1 bronz), ezzel ötszörös világbajnokként minden idők legeredményesebb magyar úszója lett.

Még egy remek úszónktól várhattunk csúcsdöntést, ám ez a rekord most elmaradt. Gyurta Dánielnek nem sikerült négy egymást követő világbajnokságon (Róma (2009), Sanghaj (2011) és Barcelona (2013) a dobogó legfelső fokára állnia. A 200 méter mell olimpiai bajnoka ezúttal harmadik helyen csapott a célba. A már említett úszókon kívül dobogóra állhatott Kapás Boglárka (1500 méter gyorson bronz), Olasz Anna (nyíltvízi úszók 25 kilométeres távján ezüst) és Verrasztó Dávid (400 méter vegyesen ezüst) is.

Oroszországban azonban nemcsak öröm ért minket. Amilyen jól szerepeltek úszóink, olyan rosszul vízilabdásaink a kazanyi világbajnokságon. A címvédő Benedek-legények a 6. helyen zárták az oroszországi viadalt. Az eredményről sokat elárul, hogy ez minden idők második legrosszabb vb-szereplése volt, ennél csak 1986-ban, Madridban ért el gyengébb eredményt a magyar csapat, akkor a kilencedik helyen zárták a tornát. Ami aggodalomra adhat okot, hogy hazánknak még mindig nincs riói kvótája. A női válogatottnak a kilencedik helyen zárták a világbajnokságot. A magyar hölgyek legutóbb 2011-ben szerepeltek ilyen rosszul. A kazanyi viadal után Merész András szövetségi kapitány lemondott.

Iniesta a Szuperkupa-trófeával FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRIS BRUNSKILL

A másik sikersportágunkban, a kajak-kenuban is remekeltünk. Hazánk a milánói olimpiai kvalifikációs világbajnokságon 15 kvótát szerzett (férfi kajak hat, női kajak öt, kenu négy), ezzel a legtöbb sportolót kvalifikálta Rióba a vb-n, ráadásul már most túlszárnyalta a londoni részvételt. Az angol fővárosban 14 kajak-kenus képviselte hazánkat. A dobogós helyezések tekintetében sem maradtak adósok Kozák Danutáék. Válogatottunk összesen három arannyal, hat ezüsttel és öt bronzzal zárta a vb-t, ezzel az éremtábla harmadik helyén végeztünk. Az olaszországi viadal legnagyobb teljesítményét Tótka Sándor és Molnár Péter hajtotta végre.

A kajakos duó K-2 200 méteren kétszer is diadalmaskodott, miután hibás rajt miatt a versenybírák megismételtették a futamot. A dobogó legfelső fokára állhatott még a kajakos Medveczky Erika 1000 méteren, valamint a Szabó Gabriella, Kozák Danuta kajakos duó 500 méteren. Másodikként zárt Kárász Anna K-1 500 méteren, a Szabó, Kozák, Fazekas-Zur Krisztina, Kárász összeállítású kajaknégyes ugyancsak 500 méteren, Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás és Pauman Dániel kajakos kvartettje 1000 méteren, a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros ugyancsak egy kilométeren, továbbá a kenus Takács Kincső és a Homonnai Luca, Douchev-Janics Natasa kajak kettes 200 méteren. Az 1000 méteres férfi kenunégyes - Vass András, Kiss Tamás, Sarudi Pál és Varga Dávid -, a Hérics Dávid, Somorácz Tamás 500 méteres kajakos duó, a Takács, Lakatos Zsanett 500 méteres kenu páros, valamint a Sarudi Alíz, Bodonyi Dóra 1000 méteres kajakpáros a harmadik helyen végzett.

Nem sikerült dobogóra állnia egyetlen magyar cselgáncsozónak sem az asztanai olimpiai kvalifikációs világbajnokságot. A honi küldöttség Csernoviczki Éva (48 kg), Karakas Hedvig (57), Ungvári Miklós (73), Tóth Krisztián (90) és Bor Barna (+100) révén öt hetedik hellyel zárta a kazahsztáni viadalt. Egy érmet hozott a magyaroknak a bath-i olimpiai kvalifikációs öttusa Európa-bajnokságot. A dobogóra - második helyezettként - a Harangozó Bence, Málits István páros állhatott fel a férfiak váltó versenye után. Egyéniben Kasza Róbert az ötödik, Kovács Sarolta pedig a hatodik helyével ötkarikás kvótát szerzett. Ugyancsak egy medál jutott ökölvívóinknak a bulgáriai Szamokovban rendezett Európa-bajnokságon. Az 52 kilogrammos Csóka Nándor bronzérmet nyert.

Hat év után fordult elő az, hogy Pars Krisztián világversenyen nem állhatott dobogóra. A magyar kalapácsvető a pekingi atlétikai világbajnokságon a negyedik helyen végzett. A hatszoros olimpiai bajnok Usain Bolt három aranyat zsebelhetett be Kínában. A 100 és 200 méteres síkfutás mellett 4x100-on is győzelemre vezette Jamaikát.

Végezetül pedig egy kis labdarúgás. A Bajnokok Ligája-győztes FC Barcelona nyerte meg az Európai Szuperkupát. A katalánok hosszabbítás után 5-4-re legyőzék az Európa-ligában címvédő Sevillát Tbilisziben. A magyar klubcsapatok idén sem jutottak a csoportkörbe egyik nemzetközi kupában sem. A legtovább a Videoton „menetelt”. A székesfehérváriakat a Bajnokok Ligája selejtezőjének harmadik fordulójában a fehérorosz BATE Boriszov búcsúztatta 2-1-es összesítéssel, majd az Európa Liga rájátszásában a Lech Poznan ejtette ki kettős győzelemmel, így a Vidi számára maradt az NB I. Az MTK Európa másodikszámú kupasorozatában próbált szerencsét, ám az első fordulóban kiesett a szerb Vojvodina ellen. A Ferencváros a második, míg a Debrecen a harmadik kanyarban búcsúzott az El-ben.