Szaúd-Arábia;dzsihádisták;Rijád;Ali Hamenei;

2016-01-04 06:35:00

Követségre támadtak

Az egész Közel-Keletre nézve súlyos következményei lehetnek, s minden korábbinál jobban elmérgesítheti a viszonyt Rijád és Teherán között, hogy Szaúd-Arábia kivégzett egy mérsékelt síita iszlám papot, ráadásul olyan terroristákkal együtt, akik az Iszlám Állam (IS) megbízásából követtek el terrorcselekményeket. Egy sor állam elítélte Rijád lépését. Szombaton pedig Teheránban megtámadták a szaúdi nagykövetséget.

Az idei év sem lesz mentes feszültségektől a Közel-Keleten. Bár az Iszlám Állam befolyása várhatóan csökken, s a szélsőséges dzsihadisták egyre jelentősebb területeket veszítenek majd Szíriában és Irakban, a nemzetközi közösségek számára az IS legyőzésénél is nagyobb kihívást jelenthet a mélypontra került szaúdi-iráni viszony javítása. Ez a kapcsolat végképp elmérgesedett Nimr al-Nimr síita prédikátor szombati szaúdi kivégzése után. A szaúdiak szombaton jelentették be 47 személy, túlnyomórészt „az IS terroristáinak” kivégzését. Közöttük volt azonban al-Nimr síita ajatollah is.

A kivégzésről szóló rijádi bejelentés után Ali Hamenei ultrakonzervatív iráni vallási vezető azt közölte, Isten megbosszulja a kivégzést. Az iráni külügyminisztérium azt állította, hogy Rijád terroristákat és radikális szunnita szélsőségeseket támogat, miközben kivégzi azokat, akik bírálják a szaúdi rezsimet. A kivégzést "súlyos hibának" nevezte a libanoni síita legfelsőbb vallási tanács is. A jemeni síita húszi mozgalom "szent harcosnak" nevezte a szaúdi ajatollahot, és látszatpernek minősítette a vele szembeni bírósági eljárást. Moktada asz-Szadr iraki síita prédikátor békés tüntetésekre szólított fel a szaúdi „állami terrorizmus” ellen.

Elítélte a kivégzést az Európa Tanács. Főtitkára, Thorbjörn Jagland azt közölte, minden körülmények között ellenzi a kivégzéseket. Az ENSZ szintén indokolatlannak nevezte a síita vezető kivégzését. Visszafogottan nyilatkozott viszont az Egyesült Államok, amely aggodalmát fejezte ki. Szombat este tüntetők támadták meg Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségét, amelynek egy része felgyulladt. Iráni közlés szerint negyven személyt tartóztattak le. Az épületet evakuálták. Az ország második legnagyobb városában, Mashadban felgyújtották a szaúdi konzulátust. Irán később minden szaúdi létesítmény közelében meghirdetett tüntetést betiltott. A kormányzat nyugalomra szólított fel. Hasszan Rohani iráni elnök elítélte a szaúdi külképviseletek elleni akciókat. Mint fogalmazott, ezeket a támadásokat semmi sem indokolhatja.

Szaúd-Arábiában, az arab tavasz kitörése után, 2011-2013 között, a síiták több tiltakozó akciót is szerveztek, amelyek erőszakba torkolltak, több rendőr életét vesztette, a megmozdulások résztvevői benzinkutakra is támadtak. Al-Nimrt azzal vádolták, hogy ő volt a tüntetők felbujtója. A sejket 2012-ben tartóztatták le. Ez nagy felháborodást keltett hittársai körében. Nimr a legismertebb síita vezető volt a szaúdi Katif tartományban. nem egyszer bírálta nyíltan a rijádi uralkodócsaládot. Ugyanakkor arra ügyelt, hogy ne szítson erőszakot. A szaúdi legfelsőbb bíróság aztán 2015 októberében utasította el Nimr kegyelmi kérvényét.

Nimr sejk testvére azt közölte, hogy az egész családot sokkolta a kivégzés híre, reményét fejezte ki azonban, hogy „minden válaszreakció békés keretek között marad”. Mohammed al-Nimr a Reutersnek elmondta, testvére nagy megbecsülésnek örvendett az egész síita közösségben. Ugyanakkor azt is mondta, elég volt a vérontásból.