Ha valaki arra az elhatározásra jutna, hogy magánvagyonának egy részét gazdasági befolyás szerzésére fordítaná, annak ildomos rögvest letennie vágyairól. Legszívesebben azt írnánk, hogy állami hátszél nélkül ez nem megy, de a valóság ennél sokkal szűkebb. A kormányfő személyes döntése, szimpátiája a befolyásszerzés kizárólagos forrása.
A gazdaság egyes ágazatait szinte monopolizáló oligarchák csatáiban csak annak állhat a zászló, aki képes az Orbán Viktor nevével fémjelzett maffiaállam jóváhagyó pecsétjét magáénak tudni, és ezáltal - túlzás nélkül állíthatjuk - a kegyelt vagyonosodásának már semmi se állhatja az útját. A hazai oligarchák sajátja, hogy olyan lehetőséget kapnak, amelynek révén a nem kívánatos gazdasági szektortársakat önkényuralmi eszközöket kiszorítják, felszámolják - lásd: kaszinómutyi, trafikmutyi, földmutyi -, mégpedig olyan eszközökkel, ahol a korrupció, mint fogalom nem értelmezhető, mert a legfelső hadúr alamizsnaként dobja oda a koncokat, amelyekből ma még ismeretlen forrásokon és módokon áramolnak vissza a "feladónak."
Időnként azonban porszem kerül a gépezetbe, amelynek kitisztítására ma még rendelkezésre állnak a monopolizált hatalomgyakorlás eszközei. Mindeddig a gazdasági kormányzat engedelmes játékszere volt az FHB Jelzálogbank Nyrt., annak ellenére, hogy az állam alig több, mint 7 százalékos tulajdonrészt mondhatott magáénak a pénzintézetben. A bank elnökét amolyan baráti befektetőnek tekintették, így akadálytalanul partnere lehetett a kormányzat szája íze szerinti takarékszövetkezeti integrációnak, vagy a fiókhálózattal nem rendelkező Takarékbank értékpapírcége termékeinek részleges átvételében. Az FHB, úgyis mint tőzsdei cég, úgy döntött, tőkét emel amelynek eredményeképpen az állam részesedése csökkenne. Ez azonban szúrta az államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. szemét, amely pert indított. Eggyel azonban nem számoltak: az FHB meghatározó tulajdonosa a mérvadó internetes gazdasági sajtót is magáénak mondhatja, amely nem fogja be "pörös száját."
Ez is az oligarchák csatája, mégha a felperest (maffia) államnak hívják is.