Határozottan elítélte az európai idő szerint hétfőn késő este ülésező ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) a teheráni és mashadi szaúdi diplomáciai képviseletek elleni támadást, amelyek azt követően történtek, hogy Szaúd-Arábia kivégezte Nimr al-Nimr síita vallási vezetőt. Az ENSZ BT aggodalmát fejezte ki a támadások miatt és azt kérte Teherántól, hogy mindent tegyen meg a diplomáciai képviseletek biztonságának szavatolásáért, tiszteletben tartva nemzetközi kötelezettségeit. A testület közleménye azonban szót sem ejt a rijadi kivégzésekről, a síita vezető lefejezéséről, közölte az AFP hírügynökség.
Ezt követően ötre emelkedett azon arab országok száma, amelyek visszahívták diplomáciai képviseletüket a perzsa fővárosból. Tegnap a Szaúd-Arábiával szomszédos Kuweit rendelte haza nagykövetét, csatlakozva Bahreinhez, Szudánhoz, az Arab Emirátusokhoz és természetesen a lépést elsőként meglépő szaúdi olajkirálysághoz. Azt még nem tudni, hogy Kuweit meg is szakítja a diplomáciai kapcsolatokat Iránnal, mint tették azt a jelzett országok.
Szankciók sorozatát is bejelentette Rijad. A szaúdi királyság egyetlen engedményt tesz - a továbbiakban is fogadja a mekkai zarándoklatra az iráni zarándokokat.
A nemzetközi közösség jogosan aggódik. Miután hétfőn a Fehér Ház kérte a két ország vezetőitől tanúsítsanak önmérsékletet és ne fokozzák a helyzetet a közel-keleten, tegnap megszólalt Törökország is. Ahmet Davutoglu miniszterelnök felszólította Szaúd-Arábiát és Iránt, hogy diplomáciai csatornákat használva enyhítsék a köztük támadt feszültséget, és hozzátette, hogy Ankara kész szerepet vállalni ebben.
Oroszország is közvetítene, tárgyalóasztalhoz ültetné Irán és Szaúd-Arábia külügyminisztereit. A moszkvai külügy egyik illetékes a TASSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Oroszország „őszintén aggódik” a feszültség eszkalálódása miatt, és jelezte, amennyiben a felek elfogadják, Moszkva kész közvetíteni közöttük.