Orbán Viktor;MAhir;Simicska Lajos;oszlophirdetés;

2016-01-06 13:12:00

Dulakodással folytatódott Simicska oszlopháborúja

Tovább bontják a Simicska Lajos tulajdonában levő Mahir Cityposter Kft. hirdetőoszlopait Budapesten. A főváros darusautói szerda reggel megjelentek a Bartók Béla 44. szám alatt található plakáthelynél is, hogy eltávolítsák. Légkalapáccsal estek neki az oszlopnak, mivel az be volt betonozva. Ekkor léptek közbe a Simicska által felbérelt biztonsági emberek, és dulakodás kezdődött, aminek végül a rendőrség vetett véget - írja az atv.hu. Forrásaink szerint Simicskáéknak saját riadóláncuk van,  az oszlopokat védő biztonsági őrök számát pedig megduplázták tegnap óta. Az Origo információi szerint azonban rövid időn belül kétszer is hatósági ellenőrzést tartott a rendőrség annál az őrző-védő cégnél, amely Simicska Lajos hirdetőoszlopait védi. A főváros által megbízott bontócég embereinek körében az a hír terjed, hogy péntekre már az őrző-védők engedélyét is bevonhatják.

Szabályos háború alakult ki a Közút Zrt. munkatársai és a plakáthelyeket védő biztonsági őrök között. Forrásaink szerint Simicska emberei között riadólánc működik, egymást értesítik, hogy éppen hol bontják az oszlopokat. Amikor a vállalkozó emberei körbeállják a plakáthelyeket, a Közút dolgozói általában egy darabig farkasszemet néznek az őrökkel, majd feladják a küzdelmet. Lapunk úgy tudja, hogy tegnap óta megduplázódott Simicska embereinek a száma, az egyik biztonsági őr az atv.hu-nak mesélte, hogy 1100 forintos órabérért dolgoznak. Forrásaink szerint most egyszerre több helyen, a Váci úton, a Margit körúton és a Frankel Leó úton bontják az oszlopokat.

Lapunk úgy tudja, tegnap kapta meg  Magyar György, a Mahir Cityposter Kft. jogi képviselője a Fővárosi Törvényszék határozatát, amelyben elutasítják a cég ideiglenes intézkedésre vonatkozó kérelmét, azaz hogy ideiglenesen függesszék fel az oszlopok bontását. Ebből derült ki, hogy ez a határozat december 14-én született és december 22-én postáztak, azon a napon, amikor Fővárosi Közgyűlés a tavalyi év utolsó, rendkívüli ülését tartották. A határozat azonban az ünnepek miatt csak január 5-én érkezett meg Magyar Györgyhöz.

Az ügyvéd január 4-én beadott egy új keresetet, amiben ismételten kért egy ideiglenes intézkedést. Márciusra kitűzték a tárgyalást, de megint elutasították, arra hivatkozva, hogy a pontos műszaki tartalmat nem határozták meg. Így bár igazat adtak a Mahirnek, nem adtak helyt a kérdésnek. Forrásaink szerint kedd este és ma reggel a rendőrség már megjelent az őrzővédő cég telephelyén, de senkit nem találtak ott. Nem tudni, hogy mit akartak, de Kocsis Máté vasárnap azt mondta, hogy a rendőrség segítségét kéri az oszlopbontás miatt, Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó pedig úgy nyilatkozott, hogy ha kell, a karhatalmat is felvonultatják. 

Ahogy a Népszava beszámolt róla tegnap, testükkel védték kedden a Mahir Cityposter Kft. által megbízott védelmi cég emberei az elbontásra ítélt hirdetőoszlopot a Bazilikánál. Kora délután ugyanis megérkeztek a Közút Zrt. munkatársai és az önkormányzat egyik szerződéses alvállalkozója, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cég oszlopát elszállítsák. A Mahir azonban készült erre, így fekete ruhás őrei körbevették az oszlopot, majd a rendőrök is megérkeztek, de világossá tették, csak akkor avatkoznak be, ha szabálysértést tapasztalnak.

Az állóháború végén helyén maradt az oszlop, mert a Közút munkatársai megelégelték a történteket és elmentek. A helyszínen egyébként két darus kocsi is megfordult, mert először olyat küldtek, amelyik ki sem tudta emelni helyéról a hirdetőhengert. A rendőrök egyszer felszólították az őrző-védőket, hogy hagyják el a helyszínt, Nagy Ajtony Csaba, a Mahir felügyelőbizottsági elnöke pedig közölte, a főváros a bontással "erőszakkal, önbíráskodást hajt végre", hiszen a folyamatban lévő bírósági pernek kell majd döntenie arról, jogosan bontott-e szerződést Budapest a céggel. Amikor az oszlop megmenekült, a mahiresek tovább mentek.

Miközben a főváros más pontjain állítólag sikerült elbontani a Simicska-féle oszlopokat, az Andrássy út 12-es számú háznál szintén megkegyelmeztek az egyiknek. Itt Nagy Ajtony Csaba a bontásért felelős vezetőnek arról beszélt, mivel az Andrássy út és környéke a Világörökség része, így súlyos következményei lesznek, ha eltüntetik az oszlopokat az utcaképből. A Podmaniczky utcában bár megpróbálták, csak félig sikerült kiimádkozni a földből a Mahir-hengert, amit végül a cég szerelői stabilizálták.

Szeptember 30-án kezdődött az oszlopháború. A fővárosi közgyűlés akkor döntött arról, hogy szerződést bontanak a Mahir Cityposter Kft.-vel. A szerződést október 31-vel mondták fel, egyben felszólították a céget, hogy év végéig távolítsák el a hirdetőoszlopokat. Az egyoldalú szerződésbontást a kormányoldal azzal indokolta, hogy a megállapodás súlyosan aránytalanul határozza meg a főváros jogait és kötelezettségeit, ezért felmerül a jó erkölcsbe ütközés miatti semmisség. Pedig 2006-ban - Demszky Gábor főpolgármestersége idején - még a Fidesz segédletével írták alá a szerződést, amelynek értelmében a cég 25 éven át üzemeltetheti az oszlopokat. A Mahir már ősszel sem törődött bele, hogy rácsapták az ajtót: megtámadták a közgyűlés döntését.

Közbeszerzésekből még kizárva
Hiába kedvezett részben Simicska Lajos cégének a bíróság, a fellebbezések miatt nem jogerős az ítélet, így a Közgép továbbra sem indulhat a közbeszerzéseken. "A Közgép Zrt. és a Közbeszerzési Döntőbizottság közötti perben a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elsőfokú ítélete ellen benyújtott fellebbezések miatt az ítélet nem emelkedett jogerőre" - válaszolta kedden az Origónak a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya.Miután a Közbeszerzési Döntőbizottság július közepén bizonyítottnak találta, hogy a Közgép hamis adatot szolgáltatott a gönyűi kikötő fejlesztésére kiírt tenderen, ezért úgy döntött: a társaság három évig nem indulhat közbeszerzésen. Az első fokú ítélet részben megváltoztatta a döntőbizottság határozatát.