Törvényességi felügyeleti eljárást kért a Cégbíróságnál a Fonyó Károly tulajdonolta Megapolis Media Zrt. miután a hatóság bejegyezte Andy Vajna Magyar Broadcasting Co. Kft.-jét a TV2 Média Csoport Kft. tulajdonosaként. A Megapolis jogi képviselője, Óvári Győző közölte, különösnek tartják, hogy két nap is elég volt a bejegyzéshez, hiszen a cégbíróság tavaly október 19-e óta képtelen volt a Megapolis Media Zrt. "hasonló ügyében döntést hozni". Simicska Lajos üzlettársának cége azt is kifogásolta, hogy Vajnáék a német Pro7Sat1 (P7S1) zálogjogának törlésével kapcsolatban sem kérték ki a korábbi zálogkötelezett, a szintén Fonyó tulajdonában álló anyacég, a TV2 Media Group Holdings Kft. hozzájárulását, noha az a változás bejegyzéséhez szükséges lett volna.
A megállapodás szerint a kormánybiztos december 31-én kifizette a német céget, így a Magyar Broadcasting lett az új zálogjogosult. Azt pontosan nem tudni Vajna mennyit fizetett, de novemberben az Átlátszó akadt rá a korábbi tulajdonosok, Yvonne Dederick és Simon Zsolt által a P7S1-el kötött zálogszerződés kivonatára, amely szerint a zálogjog 87,5 millió euró, vagyis mintegy 27 milliárd forint értékben terheli a TV2-t. A filmügyi kormánybiztos elismerte, hogy az állami tulajdonú Eximbank is hitelt nyújtott az üzlethez, ám állítása szerint "csak" piaci alapú kölcsönt kapott, amelyet nem támogat az állam. A külügyi tárca alá tartozó pénzintézet mellett más bankok is közreműködtek. A filmügyi kormánybiztos azt a Dirk Gerkenst nevezte ki a csatorna vezérigazgatójának, aki korábban még az RTL Klub élén hadakozott az Orbán-kormánnyal a reklámadó miatt - sokak szerint akkori menesztése is az RTL-lel kötött paktum része volt.
Terjeszkedik a kormánybiztos
Andy Vajna decemberben több új céget is bejegyeztetett, amiből arra lehet következtetni, hogy az ingatlanpiacon és az élelmiszeriparban is kipróbálná magát - írta a Figyelő. A lap szerint a Lucky Ventures Kft. és a Bright Times Kft. tulajdonosa Vajna AV Investments Kft.-je. A Mr. Funk Kft.-t, amelynek fő tevékenysége a kenyér-, pékáru és édesség kiskereskedelem az AV Investments, valamint az Andy és Vajna Tímea neve alatt futó Beauty Enterprises Kft. alapította. Utóbbi üzemelteti a család gyémántboltját, a Dorottya Diamond Palace-t.
A Magyar Broadcasting tavaly október 15-én írt alá adásvételi szerződést a TV2 Média Csoport megszerzéséről, ám szintén ezen a napon Simicskáék bejelentették, hogy két nappal korábban már megvették a TV2-t egy elővételi opciót érvényesítve. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) október 30-án engedélyezte Vajnáéknak a Média Csoport megvásárlását. Ezt a döntést a Megapolis bíróságon támadta meg, mivel szerintük a hatóság túl hamar adott zöld utat Vajnának, és több eljárási hibát is vétett. Óvári korábban úgy fogalmazott, a csatorna sorsa a bíróságokon fog eldőlni, és hosszas pereskedésre számítanak.
Kihallgatás a Teve utcában
A Mahir Cityposter Kft. két oszlopvédő biztonsági őrét is előállították szerda este, a rendőrök, a Teve utcában garázdaság gyanújával hallgatták ki, majd elengedték őket - értesült a Népszava. Az őröket a lakásukról vitték be, meghallgatásukkor tagadták a vádat. A rendőrök ismerték a két őr lakáscímét, miután az oszlopháborút kísérő egyenruhások mindenkit igazoltatnak, sőt a Mahir őrzővédőinek munkaszerződését le is fotózzák.
Értesülésünk szerint több helyen provokálták a Mahir alkalmazottjait, előfordult, hogy a főváros által oszlopbontásra szerződtetett cég emberei úgy próbáltak meg kiemelni a helyéről hirdetőoszlopot, hogy azon az azt védő emberek kapaszkodtak, pedig bontani akkor sem szabadna, ha bárki akár a közelben tartózkodik.
A Fővárosi Törvényszék elutasította a Mahir ideiglenes intézkedés elrendelésére irányuló kérelmét. A cég azt kérte, hogy a bíróság tiltsa el az önkormányzatot a kihelyezett hirdetőoszlopok bontásától. A Mahir álláspontja szerint ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a fővárosnak joga van bontani. A Mahir hirdetőoszlopainak elszállítása múlt hétvégén kezdődött meg, miután a főváros egyoldalúan szerződést bontott Simicska Lajos cégével. A Mahir erre úgy döntött, hogy biztonsági őröket állíttat az oszlopokhoz. A közterületen végezhető tevékenységeket a VIII. kerületben például egy önkormányzati rendelet szabályozza, amely 2013. április 24-én lépett hatályba, de már 2013-ban négyszer módosult.
Az utolsó módosításhoz napi kézbesítéssel csapta hozzá előterjesztőként Kocsis Máté polgármester azt, hogy a Mahir hirdetőoszlopainak engedélyét 3-ról 10 évre emeljék. Ezért van (volt?) a Mahírnak 2023. december 31-ig engedélye az oszlopokra. Ugyancsak Kocsis Máté, úgy is mint fővárosi önkormányzati és rendészeti tanácsnok néhány napja a rendőrség segítségét kérte, mert a Mahir akadályozza a bontást.