Irán;Jemen;Szaúd-Arábia;bombázás;

- Iráni nagykövetséget bombázott Rijád?

Eszkalálódik az iráni-szaúdi konfliktus. Teherán tegnap azzal vádolta meg Szaúd-Arábiát, hogy szándékosan bombázta le a perzsa állam jemeni nagykövetségét.

Csütörtökön a jemeni síita lázadókat támadó szaúdi vezetésű szunnita arab koalíció egyik harci gépe ugyanis, legalábbis Teherán állítása szerint csapást mért Szanaaban az iráni diplomáciai képviseletre. Az iráni külügy azonnal jelezte, álláspontja szerint Szaúd-Arábia felelős a történtekért. "Szaúd-Arábia ezzel a szándékos akcióval megsértett minden olyan nemzetközi egyezményt, amely a diplomáciai képviseletének védelmére vonatkozik. Az Iráni Iszlám Köztársaság fenntartja magának a jogot, hogy megvédje magát ebben az ügyben" – közölte az iráni külügy.

Rijad nem foglalt állás, a szaúdi vezetésű koalíció szóvivője útján jelezte, kivizsgálják az „állítólagos esetet”. Azt elismerte, hogy a koalíció gépei súlyos csapásokat mértek a jemeni fővárosban több, a húszi lázadók kezén lévő célpontra, köztük olyanokra is, ahonnan rakétavetőkkel támadták Szaúd-Arábia területét. A szóvivő azt is hangsúlyozta, hogy a lázadók többek között nagykövetségi épületekben is felállítottak rakétavetőket. Ez nyilván burkolt vád volt az iráni vezetés felé, hiszen a jemeni konfliktus egyike azon kérdéseknek, amely feszültséget kelt a régió két legfontosabb szereplője, Szaúd-Arábia és Irán között. Az olajkirályság ugyanis nyílt háborút folytat a síita húszik ellen, akiket, ha nem is nyíltan, de támogat a síita nagyhatalom, Irán.

Az újabb incidenst követően az iráni kormány rendkívüli ülésen döntött arról, hogy betiltja minden szaúdi áru importját.

Az egyre élesedő konfliktus azt követően robbant ki, hogy Szaúd-Arábia január 3-án 47 személyt végzett ki terrorizmus vádjával, köztük egy neves síita hitszónokot. Tiltakozásképpen Teheránban tüntetők támadtak a szaúdi nagykövetségre, majd Rijad és szunnita szövetségesei megszakították a diplomáciai kapcsolatot a perzsa állammal.

Túlzás lenne azt állítani, hogy szélvész gyorsasággal haladnának a koalíciós tárgyalások a novemberi horvát választás harmadik helyezettje, a Híd és a második helyen végzett jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) között (ez utóbbit szövetségeseivel együtt „Hazaszerető koalíciónak” neveznek).