FHB;állam;tőkeemelés;nemzetstratégia;

- Nemzetstratégiai kérdés lett az FHB-s ügyből

Nem csökkenhet a magyar állam tulajdoni aránya az FHB Jelzálogbank tőkeemelése során – fogalmazta meg pénteki rádiós szereplése során Orbán Viktor, aki a tőkeemelést egy kis, magánbankban (!) nemzetstratégiai érdeknek minősítette.

A miniszterelnök arra reagált, hogy a takarékszövetkezeti rendszerrel szövetségre lépett FHB Nyrt. igazgatósága és a tőkeemelésben részt vevő Takarékbank Zrt. - vélhetően kormányzati nyomásra -, kidolgozta az államot képviselő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő számára a zártkörű részvényjegyzésben való részvétel lehetőségét, melynek nyomán változatlanul maradhat az állam tulajdoni hányada a pénzintézetben. (Az FHB közgyűlése még 2014-ben úgy döntött, hogy nem adja meg az államnak a tőkeemelés lehetőségét, amit a tavalyi, decemberi rendkívüli közgyűlés sem változtatott meg.) A bank által kiadott közlemény szerint: "Ezzel tovább erősödhet a felek közti együttműködés a magyar gazdaság növekedésének elősegítésére." Szakértők szerint az állam a továbbra is csak csekély, 7,32 százalékos tulajdonrészével aligha tud majd hatni a bank működésére, azzal inkább, hogy - ha az érdekei úgy kívánják -, akkor egyes esetekben kivételezett helyzetbe hozzák az FHB-t. Az állam szerepvállalása semmilyen közvetlen hatással nem lesz a bank hitelezési aktivitására. A közlemény azért a tőkeemelésben való részvételt "a meglévő kiváló kapcsolatokra" vezeti vissza.

A kárrendezési törvény alapján megkezdte működését a Quaestor és a Hungária kötvényesek kárrendezését végző Kárrendezési Alap január elsején – mondta Kiss Krisztina, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) ügyvezető igazgató-helyettese pénteken egy háttérbeszélgetésen.