A jelenlegi társelnökök közül a parlamenti képviselő Szabó Tímeával szemben nem indult ellenjelölt, Karácsony Gergelynek azonban több kihívója is akadt. A két társelnök egyébként közös programmal pályázott, amelynek lényege: egy alulról építkező, civil és állampolgári kezdeményezésekre épülő új és hatékony ellenzéki metódus kialakítása.
MTI Fotó: Máthé Zoltán
A társelnökök megválasztása után a PM közleményt adott ki, amelyben tudatják, a taggyűlés nagy többséggel elfogadta a társelnökök: Karácsony Gergely zuglói polgármester és Szabó Tímea országgyűlési képviselő, valamint Jávor Benedek európai parlamenti képviselő és Tordai Bence szóvivő beszámolóját.
A PM közössége ezután arra kereste a választ, hogy mit tud nyújtani az ország háromnegyedes többsége számára, akik nem érzik otthon magukat a Fidesz világában, Orbán Viktor rendszerében. A dokumentum kiemeli: tapasztalataik szerint a félelem, a gyűlölet, a manipuláció és a kiszolgáltatottság helyett a magyarok többsége a bizalom, az elfogadás és elismerés világát szeretné látni maga körül. A PM a következő időszakban ezért arra vállalkozik, hogy bemutassa ezt az új világot, megmutassa Magyarország másik arcát. A párt világának meghatározó értékei ugyanis: a szabadság, a biztonság és a közösség.
Ezen értékeken alapul az a döntés is, amellyel a PM közössége – ellenszavazat nélkül – úgy határozott: mindent megtesznek a budapesti népszavazás sikeréért. Fontosnak tartják ugyanis, hogy az emberek dönthessenek az olimpia-rendezésről és megakadályozhassák a Városliget beépítését – ezért áll majd bele a PM az aláírásgyűjtési kampányba.
A PM stratégiájában kiemelt fontosságot tulajdonít a helyi közösségeknek, az egyes ügyek mellett elkötelezett civileknek, a független polgármestereknek és helyi képviselőknek. A dokumentum kiemeli: meggyőződésük szerint a Fidesz csak akkor győzhető le egy választáson, ha lesz 106 igaz ember, aki a helyi közösségek támogatásával bátran felveszi a harcot az állampárt ellen. A Párbeszéd Magyarországért pedig afféle "kovásza" lenne annak a folyamatnak, amelyben ezek a hiteles emberek kiemelkedhetnek. 2018-ra tekintve ez azt jelenti: a PM a párbeszéd és együttműködés kultúráját képviseli, de csak olyan megoldásnak lesz részese, amely valóban az emberek kezébe adja az érdemi döntéseket, és amelynek eredményeként világos, hiteles és vonzó alternatíva áll majd szemben a Fidesz világával. A PM taggyűlése ezért úgy határozott: támogat egy jól meghatározott, korrekt feltételekkel megrendezett előválasztást.
Forrás: Szabó Rebeka/Facebook
A párt emellett továbbra is folytatja az Alapjövedelem bevezetéséért folytatott küzdelmét - mint a közlemény leszögezi - meggyőződésük ugyanis, hogy a mindenkire kiterjedő biztonságot, a kisebb egyenlőtlenségeket és a magasabb béreket az Alapjövedelem programján keresztül lehet elérni.
A PM új vezetőket is választott: a megnövekedett feladatokat a korábbi öt helyett hét elnökségi tag látja el. Szabó Tímea és Karácsony Gergely társelnökök mellett az elnökség további tagjai Barabás Richárd, a ZöldFront ifjúsági mozgalom társelnöke, XI. kerületi önkormányzati képviselő, Erőss Gábor korábbi elnökségi tag, józsefvárosi képviselő, Hudák János, csepeli önkormányzati képviselő, Szabó Zsolt, dunaújvárosi képviselő és V. Naszályi Márta, I. kerületi önkormányzati képviselő lettek.
Szabó Rebeka, a PM elnökségi tagja ezúttal nem "újrázott", nem is indult a posztért, mert - elmondása szerint - Zugló alpolgármestereként nagyobb energiákat kíván összpontosítani a kerület érdekében végzendő feladatokra. Mindemellett azonban továbbra is aktív politikusa marad a Párbeszéd Magyarországnak.
A közlemény azt is tudatja, hogy az újonnan megválasztott elnökség tagjai mind olyan emberek, akik a személyes életükben, szűkebb-tágabb környezetükben már sikeresen kialakítottak egy olyan világot, ahol a jó szándék, a bizalom, az együttműködés és az egymás iránti felelősség dominál. A PM ezt a világot szeretné megvalósítani Magyarországon is.
MTI Fotó: Máthé Zoltán