MTVA;Vaszily Miklós;

2016-01-10 16:45:00

Az MTVA-vezér támadásként értékeli a DK feljelentését

Vaszily Miklós, aki korábban Origo Zrt. vezérigazgatója volt - az ő vezetése alatt mondott fel politikai okokból Sáling Gergő, akinek távozását csaknem a teljes hírrovat felállása követte - a távirati irodának adott interjúban jelezte elégedettségét az MTI "szakmai munkájával", mint kiemelte: szakmaiatlanságot nem engedhetünk meg magunknak, akkor sem, ha ezért támadásoknak vagyunk kitéve, mint például most a DK részéről tapasztaljuk. De mondott még egyéb izgalmakat is, úgyhogy ne lankadjon a figyelem.

Azok a látványos változások!

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) tavaly augusztusban megbízott vezérigazgatója beszélt arról is, hogy szerinte tartalmi szempontból is látványos változások történtek a közmédiában az elmúlt időben, emellett a háttérben is vannak változások, például az MTVA szervezeti működésében és sok beszállítói szerződés újratárgyalásában. Messze vagyunk még attól, hogy kijelenthessük, hogy az átalakulás befejeződött, de napról napra haladunk egy piaci szempontból is modern szervezet kialakítása felé- hangsúlyozta. Vaszily szerint ehhez lényeges a vállalati kultúra formálása is, vagyis hogy a cég dolgozói magukénak érezzék a menedzsment által kitűzött célokat éppúgy, mint a közönség kiszolgálását. Azt is megtudhattuk, hogy - ellentétben a kereskedelmi televíziókkal - a társadalom egészének szolgáltatnak műsorokat. 

Kirúgott tömegek 

A megbízott vezérigazgató nyilván nem kerülhette ki az elbocsátások ügyét, ennek kapcsán a következőket nyilatkozta az MTI-nek: a csoportos létszámleépítésre azért volt szükség, mert rendkívül nagy a személyügyi költsége a vállalatnak, évente 15-16 milliárd forintot költenek a több mint 2200 dolgozóra. A létszámcsökkentés részben leépítést jelent, részben egyes tevékenységek kiszervezéséből adódik. Beszélt arról is, hogy az MTVA évi 80 milliárdos működési költségébe a piaci bevételek is beleszámítanak, a cég az állami költségvetésből 69,7 milliárd forintot kap, miközben több mint 37 milliárdot - különböző formában - vissza is fizet az állami költségvetésnek, illetve az állami szektornak. A költségvetési támogatás összege szerinte egyébként nemzetközi összehasonlításban átlagosnak tekinthető. 

(ajánlott olvasmány: MTVA: közpénz határok nélkül )

Ki nézi? 

Vaszily Miklós szerint az adatokat a portfólió egészét, vagyis a 6 tévécsatorna összességét tekintve kell elemezni, és e tekintetben az elmúlt tíz év legjobb nézettségi adatait mutatja fel jelenleg a közmédia.

(ennek kapcsán, csak így zárójelben figyelmükbe ajánlom a hvg.hu Jogerősen kozmetikázta a nézettséget az MTVA c. cikkét)

A tavaly elindult két új tévécsatorna működését értékelve a megbízott vezérigazgató azt mondta: az M1 az indulás nehézségeit követően ősztől kimagasló nézettségi adatokat ér el a hírcsatorna műfajában, a hazai és a nemzetközi eseményeket megfelelő részletességgel és alapossággal dolgozza fel, ( az objektivitás nem szerepelt a felsorolásban - a szerk.) amit a nézettség kedvező alakulása bizonyít. Az M1 nemzetközi összevetésben is remekül működik. De hogy ne legyen minden csupa rózsaszín, a megbízott vezér azt is hozzátette, hogy az utóbbi időben kicsit megtorpantak, ezért innovációra, fejlesztésekre is szükség lesz. Igaz, ezt az amúgy rendkívül sikeresnek minősített M4 sportcsatorna kapcsán mondta.