Balog Zoltán;nagyvállalatok;nyomorgók;

2016-01-14 14:41:00

Balog Zoltán mégis szívén viseli a nyomorgók helyzetét

Noha a gyermekéhezés kapcsán tavaly kialakult vitás, sőt már-már konfliktusos helyzetben Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke kétségbe vonta, most itt a bizonyíték: az emberminiszter szívén viseli a nehéz helyzetben lévők sorsát, és új javaslattal állt elő a bajok enyhítésére. Ez az altruista hozzáállás olyannyira megindította Czibere Károlyt, az Emmi szociális ügyekért felelős államtitkárát, hogy nem átallott nyomorgókról beszélni, ( A Fidesz-kormány Magyarországán! ) sőt mint fogalmazott: a nyomor ördögi körét kell megtörni. Igaz, a tárcánál tilalmi listán lévő szegénység-szót nem mondta ki. 

Nos, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szerint a megoldás: a társadalmi felelősségvállalást fontosnak tartó nagyvállalatok adjanak munkát azoknak, akik jelenleg közfoglalkoztatottként dolgoznak vagy a hátrányos helyzetű csoportokhoz tartoznak.

A tárcavezető egy, a felzárkózást szolgáló tanácsadó, konzultációs testület megalakuló ülésén a Parlamentben mintegy ötven cégvezető előtt azt is hozzátette: a kormány célja a fórum létrehozásával egyebek mellett az, hogy a nagyvállalatokat ösztönözze a hátrányos helyzetűek, köztük a romák, a megváltozott munkaképességűek, a fogyatékossággal élő emberek, továbbá a nők foglalkoztatására a versenyszférában. Ha a vállalatok társadalmi, szociális felelősségvállalási programjai és a kormány felzárkózási stratégiája között összhang van, akkor az javíthatja a cégek versenyképességét és eredményeit is.

2016-ban olyan programokat dolgoznának ki, amelyek célja, hogy a közfoglalkoztatásból különféle motivációkkal megnyissák az utat a szabad munkaerőpiac világába. A miniszter hozzátette: a kormány ehhez a vállalatoknak olyan feltételeket kíván teremteni, hogy érdemes legyen alacsonyabb képzettségű, hátrányos helyzetű embereknek munkát adniuk. A miniszter arról is beszélt, olyan foglalkoztatási, képzési vagy oktatási programokat akarnak indítani, amelyek hatására a hátrányos helyzetűek hosszú távon is meg tudnának maradni a munka világában. 

Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára élő párbeszédre hívott fel és azt hangoztatta, számítanak a vállalatok gazdaságpolitikai javaslataira, valamint legalább annyira a társadalompolitikai meglátásaikra is, és azokat szeretnék beépíteni a döntés-előkészítési folyamataikba. Mint fogalmazott: a kormány célja az, hogy megtörje a hátrányos helyzetű emberek és családok életében a nyomor - generációkon átöröklődő - ördögi körét.

A Felzárkózást Segítő Gazdasági Fórum mintegy félszáz magyarországi nagyvállalat részvételével alakult meg csütörtökön a Parlamentben; a testület célja, hogy a cégek sokszínű társadalmi felelősségvállalási programjait összehangolja a nemzeti társadalmi felzárkózási stratégia céljaival.