Korózs Lajos;pontrendszer;házi segítségnyújtás;Szociális Szakmai Szövetség;

2016-01-15 06:13:00

Ha nem elég betegek, magukra maradhatnak

Ma jár le a házi segítségnyújtásban részesülők felülvizsgálatának határideje. Az ellátás feltételeit tavaly több alkalommal is szigorították, s aki az új szabályok szerint "nem elég beteg" a szolgáltatás igénybevételéhez, magára maradhat. Idén több mint tízezren veszíthetik el jogosultságukat.

Január 15-éig, azaz máig kellett felülvizsgálni, kik azok, akik - már az új feltételek szerint - továbbra is igénybe vehetik a házi segítségnyújtás szolgáltatásait. A szigorúbb szabályozás elsősorban azokkal az idős emberekkel szúr ki, akik eddig csak a minimális időtartamú - napi egy órás - ellátásra voltak jogosultak, az új pontrendszer miatt közülük sokan kieshetnek az ellátásból. Tavaly decembertől ugyanis már az újfajta értékelő rendszer szerint kell elbírálni az igényléseket, s a korábbi ellátásokat kellett máig felülvizsgálni.

Korózs Lajos MSZP-s képviselő szerdán azt mondta, akiket nem sikerült határidőig felülvizsgálni, nem kapnak majd ellátást. Néhány órával később a Fidesz-frakció közleményt adott ki, melyben jelezték: a kormány egyetlen rászorulótól sem veszi el az ellátást. "A most zajló orvosi felülvizsgálatok eredményeként ugyanis az ellátás megszüntetésére csak akkor kerülhet sor, ha valaki bizonyítottan visszaélt a rendszerrel, vagyis egészségi állapotából adódóan nem szorul ilyen típusú segítségnyújtásra" - írták. Igen ám, csakhogy az új értékelő rendszer igencsak megnehezíti az ellátáshoz való hozzáférést, a vizsgált területeknél ugyanis most kevesebb pont jár az igénylőnek.

Az új értékelés szerint:

* minimális (egy órás) napi ellátáshoz 20 pontot kell szerezni, ez 24 pontig jár

* 25-30 pont között napi két óra

* 31-34 pont között napi három óra

* 35-39 pont között napi négy óra

* 40 ponttól az idősotthoni elhelyezést lehet igényelni

Az értékelőlapon összességében ugyanannyi pontot lehet szerezni, mint korábban, a pontszerzést viszont megnehezítették: ha valaki bottal jár, a fürdéshez vagy a gyógyszerek beszedéséhez segítség kell neki, a korábbinál 1-2 ponttal is kevesebbet kaphat. A lapot a háziorvosnak vagy a szociális ellátó intézménynek kell kitöltenie, s az összpontszám alapján dől el, hogy az igénylő napi hány órában jogosult a segítségre, s ettől függ az is, kérheti-e idősotthonban való elhelyezését.

Az értékelés szigorítása mellett ugyancsak jelentős változás, hogy a házi segítségnyújtást szétválasztották szociális segítésre és személyes gondoskodást nyújtó ellátásra. Utóbbit csak szociális vagy egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy végezheti, a szociális segítést viszont közmunkások is elvégezhetik; az igényléseknél még ezt is el kell dönteni. Ám ha valaki mindkettőre jogosult, akkor sem kaphat napi négy óránál hosszabb segítséget. A változtatások mintegy 133 ezer embert érintenek, az új rendszer következtében idén több mint tízezren veszíthetik el jogosultságukat - ők csak családjaikra vagy a borsos árú magánellátásra számíthatnak.

A Szociális Szakmai Szövetség elnöke szerint az új értékelőlap túl nagy hangsúlyt fektet az egészségügyi problémákra, a szociális oldalt viszont alig veszi figyelembe. Krémer Balázs elmondta: a házi gondozás sokszor háztartási segítségnyújtást, beszélgetést jelent, a gondozást kérők háromnegyede magányosan élő idős asszony. A szakember szerint az, hogy az új rendszerben leginkább az egészségi állapot szerint ítélik meg a rászorultságot, a városban élő időseket helyezi előnybe a vidéken élőkkel szemben: míg előbbi rosszabb egészségi állapotban lehet, lakása befűtéséhez elég feljebb csavarnia a termosztátot, utóbbinak viszont - bár esetleg egészségesebb - segítségre lenne szüksége például a favágásnál, a tüzelőanyag behordásánál.

Krémer szerint a szigorítások azért történtek, mert az utóbbi években szinte megháromszorozódott a házi segítségnyújtást igénylők száma, amit sem pénzzel, sem szakemberekkel nem lehetett követni. Ám a jogszabályok szigorításánál a döntéshozók nem tettek fel alapvető kérdéseket; nem tisztázták, pontosan kinek járjon a segítség, mit bír el a rendszer. "Tény, ma már sokkal betegebbnek kell lenni ahhoz, hogy ellátást kapjon az ember. Pedig kirekesztő hatású technokrata eszközökkel nem lehet megoldani ezt a problémát" - mondta a szakember. Ugyanakkor akiknek január közepéig nem sikerült felülvizsgálni a jogosultságát, azok ellátása továbbra is él - tette hozzá.

Házi segítségnyújtás keretében ellátottak száma
2007 45 989
2008 48 120
2009 63 392
2010 75 054
2011 87 941
2012 125 281
2013 131 791
2014 132 985
Forrás: KSH