Azt hangsúlyozta, hogy az uniós országoknak több pénzt kell adniuk az Európai Unió szomszédságában fekvő országoknak, főleg Törökországnak, hogy az ott élő menekültek jobb ellátást kapjanak, és ne induljanak el az unió felé. Fontosnak nevezte az uniós külső határok védelmét, és kiemelte, hogy országára jelentős nyomás nehezedik a svéd és a dán határellenőrzés visszaállítása miatt. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ez nem csak egy elszigetelt német probléma, hanem egész Európára veszélyt jelent.
A találkozón - az előzetes várakozásoknak megfelelően - Olaszország ellenezte annak az EU-török tervnek a megvalósítását, amelynek értelmében Törökország 3 milliárd eurós támogatást kapna a nyugatra tartó menekültáradat megfékezéséhez. Róma nem ért egyet azzal sem, hogy a támogatási összeg kétharmadát tagállami forrásokból finanszírozzák; álláspontja szerint a teljes összeget EU-keretből kellene biztosítani.
Olaszország már korábban is kifogásolta, hogy Törökország a határok védelmének megerősítéséért, az embercsempészek elleni fellépéséért, és az Európai Unióból kitoloncolt menedékkérők visszafogadásáért cserébe egyebek között 3 milliárd eurós uniós pénzügyi segítségre számíthat.
Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az euróövezetet alkotó országok pénzügyminisztereiből álló Eurogroup elnöke a tanácskozást követő sajtótájékoztatón kijelentette, hogy elengedhetetlen szükség van a török segítségre, ahogy a támogatási összeg lehető leghamarabbi folyósítására is.