Lengyelország;Kaczynski;lengyel nagykövetség;

MTI Fotó: Mohai Balázs

- "Demokráciát!" - Orbán és Kaczynski barátsága ellen tüntettek Budapesten

Az új lengyel kormány intézkedései ellen tüntettek mintegy 80-an a budapesti lengyel nagykövetség előtt szombaton, a lengyel Demokrácia Védelmének Bizottsága (KOD) támogatásával. 

Felolvasták Mateusz Kijowskinak, a Lengyelországban hetek óta tüntetéseket szervező KOD vezetőjének levelét, amelyben egyenlőséget tett az Orbán-kormány, illetve az új lengyel kormány "demokráciaellenes" intézkedései közé, illetve hivatkozott a hagyományos lengyel-magyar barátságra.

Bartek Skierkowski a lengyel a lengyel Demokrácia Védelmének Bizottsága (KOD) varsói küldöttségének vezetője felolvassa Mateusz Kijowski, a KOD vezetője levelét. MTI Fotó: Mohai Balázs

Bartek Skierkowski a lengyel a lengyel Demokrácia Védelmének Bizottsága (KOD) varsói küldöttségének vezetője felolvassa Mateusz Kijowski, a KOD vezetője levelét. MTI Fotó: Mohai Balázs

A tüntetésen az ellen tiltakoznak, hogy Varsóban szinte ugyanaz a folyamat játszódik le, mint korábban Budapesten: a fékek és ellensúlyok rendszerének leépítése, az alkotmánybíróság ellehetetlenítése, a közmédia kormányellenőrzés alá vonása. Varsóban tavaly az elnök- és a parlamenti választást is a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt nyerte. A köztársasági elnököt, Andrzej Dudát, s a kormányfőt, Beata Szydlót is a PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő „találta ki”, ám az új arcok mögé rejtőzve, a háttérből valójában ő mozgatja a szálakat, s a „bevált” orbáni forgatókönyvet követve hasonló célt tűzött ki maga elé: pártja bebetonozását a hatalomba. 

A demonstrálók lengyel és magyar nemzeti színű, illetve európai uniós zászlókat lobogtattak, illetve feltűntek az LMBTQ közösségre utaló szivárványos lobogók is. A demonstrálók a "demokráciát" jelszót skandálták.

Lapvélemények
Foreign Policy
Ha az EU megengedi, hogy egy második, Magyarországnál jóval nagyobb állam is hátat fordítson a többpárti demokráciának és a jogállamiságnak, akkor megítélése a demokráciák közösségében helyrehozhatatlan csorbát szenved – írta a magazin. „A lengyel demokrácia végnapjai” című cikk utalt rá: most láthatók a következményei annak, hogy Brüsszel az elmúlt öt évben tétlenül figyelte Magyarország sodródását az autoritaritazmus felé.
The Guardian
A PiS a lengyel társadalom vallásos, konzervatív harmadának nézeteit képviseli – mutatott rá a brit lapban „Varsóban a demokrácia oszlopait döntögetik” című cikkében Timothy Garton Ash. A lengyeleket jól ismerő, kedvelő történész, publicista szerint „nem Kaczynskiék politikája, ideológiája miatt kell megkongatni a vészharangot, hanem mert egyoldalúan megpróbálják átírni a demokratikus játékszabályokat”.
Newsweek
Jaroslaw Kaczynski csak az erő nyelvén ért, levelek és bírálatok önmagukban nem fogják megállítani a PiS villámháborúját – írta a magazin lengyel kiadása. Ha Varsó elveszítheti az uniós pénzügyi forrásokat vagy szavazati jogát az Európai Tanácsban, akkor talán nem lépnek tovább, de mivel tudják, hogy ez csak egy elvi szcenárió, az eddigieknél is gyorsabban mennek előre. Az EU-nak túl sok a problémája, nem akar új belső frontot nyitni. „Ám az sem jó stratégia, ha homokba dugjuk a fejünket” – áll a cikkben.

Juncker figyeli Varsót

Az Európai Bizottság (EB) elnöke pénteki brüsszeli évnyitó sajtóértekezletén beszélt Lengyelország ügyéről. Juncker közölte: jelenleg korai szankciókról beszélni a varsói kormány intézkedéseivel kapcsolatban, de hibás az az elképzelés, amely szerint Lengyelország ügyei kizárólag a lengyel törvényhozásra tartoznak.  Az elnök hozzátette: az aggodalmak kivizsgálását célzó bizottsági eljárás normális és technikai jellegű fázisban van, azt pedig semmiképp nem akarja, hogy a lengyel polgárok azt gondolják: Európa ellenük van.

A Válasz.hu. tegnap még úgy értesült, hogy március 15-től hírrádióvá alakítják a Kossuth Rádiót. Az MTVA Facebookon reagált a sajtóhírre, melyben cáfolták a lap információját.