Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;oktatási kormányzat;Herman Ottó Gimnázium;Magyar Egészségügyért Civil Társaság;

2016-01-18 06:13:00

Nyomoz a Klik a lázadók után

Nem hagyja figyelmen kívül az iskolák tiltakozását az oktatási kormányzat: bár a felmerült problémákra érdemben nem reagálnak, úgy tudni, az állami iskolafenntartóban nyomon követik, ki merészeli aláírni a miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt levelét, amelyben a kormány oktatáspolitikája ellen emelnek szót. A hétvégén Miskolcon, Szegeden és Budapesten is csendes demonstrációt tartottak.

Több mint nyolcezren csatlakoztak vasárnap délutánig a miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt leveléhez, amelyben az oktatási rendszer súlyos hibáira, az iskolai nevelő munkát szinte ellehetetlenítő kormányzati változtatásokra hívják fel a figyelmet. A tanitanek.com weboldalon azonban nemcsak magánszemélyek, de már több mint nyolcvan szervezet is támogatja a hermanos tanárok kezdeményezését. Bár az aláírók száma napról napra növekszik, vannak, akik - félve a hatalom haragjától - inkább visszavonják támogató aláírásukat, s nem is ok nélkül. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központban (Klik) figyelemmel kísérik, kik azok az állami iskolákban tanító pedagógusok, akik csatlakoznak az oktatási rendszert kritizáló megmozduláshoz.

Horváthné Oláh Mária makói gyógypedagógus a főnökétől értesült arról, hogy a Klik utána is nyomoz. Horváthné azonban továbbra is kiáll a miskolciak mellett. "Azt követően sem félek, hogy nyomoznak utánam! Miért ne vállalhatnám a véleményemet? Miért ne írhatnám alá a nyilatkozatot?" - mondta a delmagyar.hu-nak. Ez nem csak egy eset, az állami tiltás országosan beindult: úgy tudni, az iskolafenntartó már több tantestületnek is megtiltotta, hogy nyilvánosan álljanak ki hermanos kezdeményezés mellett.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azonban továbbra is aláírásra biztat. "Legyen egyértelmű, hogy elfogyott a türelem, nincs több megértés, s nincs hatása semmiféle fenyegetésnek. Mert nem félünk" - írták. Mendrey László, a PDSZ elnöke a Népszavának korábban azt mondta: ha a nyílt kiállás miatt valakit sérelem ér, nyugodtan forduljon a szakszervezethez. 

A Klik felügyeletét is ellátó Emberi Erőforrások Mnisztériuma cáfol, az RTL Klub híradójával azt közölték, a Klik nem indít és nem indíthat nyomozást a tanárokkal szemben, és aki aláírja a tiltakozó levelet, semmiféle szankcióban nem részesül.

"Tanárok ezrei állnak ki és próbálják levetni magukról a rezsim által rájuk erőltetett - és valóban szellemi nyomorba kergető - oktatási rendszert. Utolsó figyelmeztetést adnak az omló vakolateső alatt éhbérért dolgozó ápolók, követelnek radikális változtatásokat a még itthon maradt orvosok" - írta szokásos hétvégi nyílt levelében Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője, hozzátéve: "a rezsim kormányzása alatt többen hagyták el az országot, mint 1956-ban; a még itt maradt fiatalok kétharmada pedig alig várja, hogy távozhasson". A Tárki legújabb felmérése szerint ugyanis a magyar diákok 67 százaléka tervezi a kivándorlást. A politikus úgy véli: tisztán látszik, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszere megkezdte haláltusáját.

Az oktatási rendszer és az egészségügy valódi reformjáért harcolók összefogtak: a pedagógusok mellett a Magyar Egészségügyért Civil Társaság is kiáll. A szervezet képviselői tegnap délután a miskolciakat támogató budapesti Teleki Blanka Gimnázium kerítésére tűzték fel a "szolidaritás szalagját", más civil csoportokkal egyetemben. Csendes demonstrációt tartottak Szegeden is, ahol a Köz-Hasznáért Mozgalom tagjai és szimpatizánsaik a Deák Ferenc Gimnázium kerítésére helyezték fel a "Tisztelet szalagját". Ugyanezt tette Miskolcon a Miskolcnak Hangja Van! civil csoport is.

"A pedagógusok tisztességét, a mellettük való kiállását, a mély gyalázatba taszított oktatásért való figyelmeztetését hivatottak jelezni ezek a szalagok. Egy szakma, ami kiáll az érdekei mellett, a jövő nemzedéke tisztessége mellett, a Mi jövőnk zálogáért! Minden szakmának ez a kötelessége, a miénk pedig, hogy melléjük álljunk és támogassuk őket"- írták.