oligarchák;Garancsi István;Simicska Lajos;Mészáros;

- Az orbáni "dream team"

Orbán Viktornak majd' egy év alatt sikerült megoldania Simicska Lajos birodalmának pótlását. Új holdudvara tavaly rendre nyerte a közbeszerzéseket, sok esetben az egykori szobatárs kárára. Az építőipartól kezdve a kommunikáción át az élelmiszeriparig, mindenhol találhatunk legalább egy bizalmast. A kormányfő most azonban ügyelt arra, hogy senkinek ne lehessen akkora befolyása, mint egykoron Simicskának volt, elkerülve az újabb "G-napot", és a fejfájást.

Orbán Viktor tavalyi éve azzal telt, hogy a Simicska Lajossal való végleges összeveszés után újjáépítse holdudvarát. Ám tanulva korábbi hibájából, a kormányfő gondosan felosztotta az ágazatokat bizalmasai között úgy, hogy javarészt mindenki pótolható legyen, senkinek ne lehessen akkora befolyása, mint az egykori szobatársnak. Az új holdudvar többé-kevésbé összeállt, egyedül a HírTv-Magyar Nemzet-Class FM "szentháromságot" nem sikerült egyelőre reprodukálni, de Orbán bizalmasai ezen is keményen dolgoznak.

Mészáros Lőrinc

Orbán egyik legjobb barátja 2015-ös munkásságával elnyerte "a legnagyobb közpénzlenyúlónak" járó, az LMP által alapított "Aranytalicska-díjat". Az átadón Lengyel Szilvia, a párt vidékfejlesztési szakszóvivője úgy jellemezte Felcsút polgármesterét, hogy Mészáros olyan reneszánsz ember, aki egyszerre foglalkozik sertéstenyésztéssel, húsfeldolgozással, növénytermesztéssel, csatorna- és közműépítéssel, vásárolt focicsapatot, foglalkozik kiskereskedelemmel, de egy hűtés- és klímatechnikai cégbe is bevásárolta magát tavaly. „Ő a legnagyobb teherbírású stróman Magyarországon”. Mészáros kiérdemelte a „rangos elismerést”, hiszen 2015-ben érdekeltségei 37 milliárd forintnyi közbeszerzést nyertek el. Legnagyobb cége, a Mészáros és Mészáros Kft. egymaga ugyan “csak” 350 millió forintnyi közbeszerzést nyert el: a Fejér Megyei Kormányhivatal épületének felújítását nettó 200 millióért, és két bicskei iskola energetikai korszerűsítését nettó 150 millió forintért. Konzorciumban sikeresebbek voltak, a legnagyobb, majd’ 10 milliárd forintos árvízvédelmi munkálatokat például a Békés Drén Kft.-vel közösen nyerték el. A gázszerelőből lett milliárdos cégei eddig évről-évre megsokszorozták bevételeiket, ez vélhetően az idén sem lesz másként. A polgármester maga is egyre csak gyarapszik: tavaly 24, milliárdos vagyonával a 30. leggazdagabb magyar volt a Forbes listáján, egy évvel korábban még csak a 88. volt 8 milliárddal. Mészáros és családja 1400 hektárnyi termőföldhöz jutott mintegy 2 milliárd forint értékben az állami földárveréseken.

Garancsi István

A Videoton FC tulajdonosához és a Magyar Természetjáró Szövetség elnökéhez köthető cégek toronymagasan nyerték a múlt évet. Orbán Viktor „kötélbarátja” szinte mindent vitt a múlt évben, a szóban forgó vállalkozásai csak önállóan nyertek közbeszerzéseket, és összesen 46,5 milliárd forint értékű közpénzes megbízást kaptak. A Garancsi-zászlóshajó Market Zrt. nettó 40,776 milliárdot vitt el, ami gyakorlatilag a Dagály-uszoda építése (ez a tétel több mint 38 milliárdos falat). Ezt követi a Magyar Nemzeti Digitális Archívumtól elnyert, két ütemben összesen 1,2 milliárdos megbízás a hajdani ózdi kohászati üzemek területén létesülő Nemzeti Filmtörténeti Élménypark építésére és egy 580 milliós megbízás a komáromi kikötő fejlesztésére az esztergomi önkormányzat vagyonkezelő cégének, a Strigonium Zrt.-nek tulajdonában lévő Port Danube Kft.-től. Még néhány kisebb munka, például nettó 188 millió a Nemzeti Sportközpontoktól a Mátraházi Edzőtábor fejlesztésére, és csaknem nettó 149 millió a Magyar Úszószövetségtől egy evezősklub felújítására, és már össze is jött 40,6 milliárd. Garancsi egy bonyolult céghálón és egy ciprusi cégen keresztül résztulajdonosa az olcsó gázzal kereskedő MET Zrt.-nek, ami szintén jól teljesített a 2015-ös közbeszerzéseken. Tőle vásárolt földgázt Szeged, Jánossomorja, Eger, Gyula, Kiskunhalas, Tököl, Kisbér, Tatabánya, továbbá a GYSEV, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság, és a Balassi Intézet is, valamint villamosenergiát a Szent István Egyetem. December végén kiderült: Garancsi cége, a Market-csoport mintegy 50 hektáron kezd ingatlanfejlesztésbe a Kopaszi-gáton. A száz százalékban állami tulajdonú, a Külgazdasági és Külügyminisztérium által felügyelt Eximbank 16 milliárd forintos hitellel szállt be az üzletbe.

Szijj László a háttérben örül

Szijj László a háttérben örül

Szíjj László

Cége, a Duna Aszfalt Kft. 2010 óta egyre sikeresebb, ezért az “új Közgép”-ként emlegetik. Garancsi Market Zrt.-jével ellentétben 2015-ben a Duna Aszfalt a tenderei csupán nagyjából a harmadát vitte el egyedül, konzorciumi partnerek nélkül: összesen 61,7 milliárd forint értékű közbeszerzést nyert. A vállalat tavaly februárban még közelebb került Orbán köréhez, amikor a csoporthoz tartozó Körösaszfalt Zrt. megszerezte a Magyar Építő Zrt. többségi részesedését. A Körösaszfalt vezérigazgatója az a Pálffy Balázs, aki a Napi.hu szerint Felcsút milliárdos polgármesterének, Mészáros Lőrincnek a jövendőbeli veje. A vőjelölt május óta a Magyar Építő Zrt. igazgatósági tagja is. A Magyar Építő igazgatóságában májusban feltűnt Csík Zoltán is, aki 2014-ben fél évre a Mészáros család érdekeltségébe tartozó Aranykorona Zrt. vezető tisztségviselője volt.

Tiborcz István

Orbán Viktor veje tavasszal "az őt ért nemtelen támadások miatt" kiszállt minden olyan vállalkozásából, amely kapcsolatba hozható a közbeszerzési tenderekkel. Április 28-i hatállyal eladta a Green Investments & Solutions Kft.-t, amelyen keresztül a számtalan közbeszerzési pályázatot megnyerő Elios Innovatív Energetikai Zrt.-ben is érdekelt volt. Azonban mielőtt Orbán Ráhel férje túladott volna az Elioson, egy a Mészáros & Mészároséhoz hasonló gazdasági csodát vitt véghez: a cég 2009-ben elkönyvelt 8,4 milliós bevétele után 2010-ben már 686 millió forintot szerzett, 2011-től pedig ez az összeg minden évben meghaladta a hárommilliárd forintot. 2015-ben összesen nettó 7,8 milliárd forint értékű közbeszerzést nyertek, a megbízások nagy részét (7,1 milliárdot) egyedül, konzorciumi partnerek nélkül kapta. Érdemes megjegyezni, hogy az Elios már áprilisban túlteljesítette a tavalyi eredményeit: ugyanis 2014-ben 18 tenderen "csupán" 3,7 milliárdot zsebeltek be - összesen már több mint 15 milliárdnyi állami közbeszerzést nyertek. Egyébként Orbán nyáron a parlamentben megvédte vejét, mint mondta: hozzászokott már ahhoz, hogy amikor a családját támadják, akkor valójában őt támadják. A kormányfő ekkor vélhetően nem tudta, hogy Tiborcz korábbi cége ellen tavaly nyomozás is indult "versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban" bűntett elkövetésének megalapozott gyanújával. Először az Átlátszó hívta fel a figyelmet arra, hogy több önkormányzat külsős cégekkel szerveztette meg a közbeszerzések lebonyolítását. Ezek egyike a Sistrade Kft. volt, amelynek tulajdonosa Hamar Endre 2013 januárja és 2014 áprilisa között az Eliosban részvényes Green Investments & Solutions Kft.-ben is érdekelt volt. Hamar cége összesen kilenc olyan pályázatban vállalt szerepet, amelyet végül az Elios nyert el - emellett több településen, ahol az Elios szerelte fel a LED-lámpákat, a Sistrade alvállalkozóként végezte a rendszer karbantartását.

Századvég-csoport

A kormány kedvenc tanácsadói a 2015-ös évre sem panaszkodhatnak: a Századvég Gazdaságkutató Zrt. és a Századvég Politikai Iskola Alapítvány összesen nettó 7,6 milliárd forint értékű megbízást kapott az államtól kutatásra, elemzésre, tanulmánykészítésre és tanácsadásra. Az összeg nagy része, 6,6 milliárd két közbeszerzésből tevődik össze: egy nettó 1,8 milliárd forintos tanácsadás a Magyar Nemzeti Banknak, és egy nettó 4,8 milliárdos tanulmányírás a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM). Ehhez jött még egy 80 milliós, és tizenkét 19-24 millió forint közötti megbízás, valamint az EU-s közvélemény-kutatás nettó 623 millióért az NFM-nek. A Századvéget tisztázták a kitiltási-ügyben is, a Fővárosi Törvényszék megállapította ugyanis, hogy egy csaló visszaélt a cég nevével, nem volt közük a vesztegetésekhez. Az év mégsem volt teljes siker ilyen szempontból, hiszen novemberben a Kúria helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék júniusi, jogerős ítéletét, így a Miniszterelnökségnek ki kell adnia azokat a 4 milliárd forintért rendelt tanulmányokat, amelyeket még az előző ciklusában, 2011 végén kért az Orbán-kormány. A szakértői anyagok visszatartása mellett a Miniszterelnökség korábban arra sem adott választ, hogy mi alapján és milyen formában könyvelték el a szerződés teljesítését, illetve kik voltak azok az esetenként több tízmilliós díjazásért dolgozó alvállalkozók, akik segítették a konzorciumot a kutatások és tanulmányok elkészítésében. Lázár János azt ígérte, nyilvánosságra hozzák a több mint 30 ezer oldalas anyag egészét. Az ügy kapcsán az is kiderült, hogy a századvégesek vélhetően úgy férhettek hozzá minősített iratokhoz, hogy csak 2013 októberétől kapták meg az úgynevezett személybiztonsági tanúsítványt, tehát csak ettől kezdve tekinthettek volna be titkosított adatokba. Pintér Sándor belügyminiszter azt is elárulta, hogy az alapítványnak van telephely-biztonsági tanúsítványa, amelyet 2014. február 5-én adtak ki "Szigorúan titkos!" minősítési szintig. Mindez azért érdekes, mert a Miniszterelnökség a per során arra hivatkozott, hogy a cégcsoport tanulmányai és közvélemény-kutatásai döntés-előkészítő anyagok, amelyek közzététele nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági érdeket sértene. Kérdés, hogy mitől minősülnek ezek a dokumentumok nemzetbiztonsági szempontból titkos anyagoknak, ha a századvégeseknek akkoriban még nem is volt minősítésük.

A kommunikáció urai

Tavaly tavasszal jelent meg minden idők legnagyobb kommunikációs közbeszerzése: a Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) alá tartozó intézmények, kormányzati szervek, állami cégek egy éven át 25 milliárdért reklámozhatnak, kommunikálhatnak, formálhatják az arculatukat. A tenderen győztes Trinity Communications Kft. és Young and Partners Kft. (Y&P) Kuna Tibor érdekeltségébe tartozik akit Szijjártó Péter a 444-nek adott interjújában közeli barátjának nevezett. A mai külgazdasági és külügyminiszterrel még a Fidelitasban ismerkedtek össze, de Kuna a Fidesz-frakció kabinettitkára is volt 2003 és 2008 között. Kuna cégei emellett számos kisebb, 8 és 25 millió forint értékű, rendezvényszervezési és reklámfeladatok tárgyú tendert vittek el tavaly a MÁV-tól az MTVA-n át a Nemzeti Vagyonkezelőig, de kaptak egy 45 milliós megbízást a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságtól, és egy-egy 100 milliósat a HungaroControl Zrt.-től és a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.-től is.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal alá tartozó NKH tenderének másik győztese a miniszter Pasa parki szomszédja, Csetényi Csaba HG360 Kft. -je (ma már Network 360 Kft.). Csetényiék ezen felül a kormányablakok népszerűsítésére nyert 1,5 milliárd forintot, és a menekültellenes állami kampányokra kapott 900 milliót (egyszer 300-at a Miniszterelnökségtől, majd kétszer 300 milliót az NKH-tól). A cég és az Affiliate Network Kft. közösen nyerte a Magyar Olimpiai Bizottság nettó 360 millió forintos, és az Emmi családbarát kampányaival kapcsolatos 275 milliós tenderét is.

Andy Vajna

A kormány számára "irreleváns" filmügyi kormánybiztosnak mozgalmas éve volt: kaszinói szépen fialtak, 2015-ben is 10 milliárd fölötti bevételt termeltek. Andy Vajna – akit a legfrissebb cégjegyzék szerint ismét Vajna András Györgynek hívnak – idejét azonban nem a rulett asztalok beszerzése, vagy a családi gyémántboltjuk igazgatása vitte el, hanem a médiapiacon való terjeszkedés. Orbán Viktor ugyanis állítólag őt és Habony Árpádot bízta meg Simicska Lajos elveszített kormánypárti médiabirodalmának pótlásával. Ennek megfelelően Habony Modern Media Group Zrt.-je elindította a 888.hu nevű heccoldalt a századvéges G. Fodor Gábor vezetésével, illetve a Lokál nevű ingyenes hetilapot, amelyet a Simicska-féle Metropol ellenfelének szánnak. Vajna pedig nem kisebb orgánumot szerzett meg, mint a régóta anyagi gondokkal küzdő TV2-t. A kormánybiztos ugyan már októberben bejelentette, megvásárolta a csatornát üzemeltető TV2 Média Csoport Kft.-t, ám még aznap a Fonyó Károlyhoz tartozó Megapolis Media Zrt. közölte: két nappal Vajna előtt megszerezte a csoportot tulajdonló, a TV2 Media Group Holdings Kft.-t, így a kormánybiztos üzlete semmis.

A jogvita még mindig tart, ám Vajnát a hetekben hivatalosan is bejegyezte a cégbíróság a Média Csoportba. A kormánybiztosnak nem kevés pénzt kellett leszurkolnia a csatornáért, ugyanis a német Pro7Sa1-nek mintegy 27 milliárd forintos zálogjoga volt a TV2-n, amelyet Vajna megfizetett. Emellett a különféle jogdíjak is sok pénzt vittek el. A kormánybiztosnak az állami tulajdonú Eximbank 6,7 milliárd forintos "piaci alapú" kölcsönnel segített az üzletbe, és a Csányi Sándorhoz tartozó OTP bank is hitelezett Vajnának, aki maga 2,5 milliárd önrésszel szállt be. A csatorna sorsa még nem biztos, Simicskáék mindenképp bíróságra vinnék az ügyet. A kormánybiztos hamarosan rádiózni is fog: Radio Plus Kft.-je pályázott a korábbi Roxy Rádió fővárosi frekvenciájára, egyetlen vetélytársukat a Médiatanács kizárta a versenyből.

Az MSZP szerint az állami földek értékesítésének célja nem a területek magyar kézben tartása, hanem az, hogy az abból származó haszon fideszes földspekulánsok zsebébe kerüljön.