Angela Merkel;menekültpolitika;Julia Klöckner;

2016-01-20 06:36:00

Egymásnak feszülő Merkel-bírálók és hívek

Bár a német CDU elnökségi ülésének hétfői nyitónapján élesen bírálták az uniópártok azon politikusait, akik nyíltan mennek szembe Angela Merkel menekültpolitikájával, s Julia Klöckner rajnavidék-pfalzi listavezető egyenesen úgy foglalt állást, a kritikusok jobban tennék, ha „befognák a szájukat”, a jelek szerint az intelem nem hozta meg a remélt eredményt.

Alexander Dobrindt keresztényszocialista közlekedési miniszter ugyanis folytatta a sajtó hasábjain való üzengetést, s a Münchner Merkur című lapban irányváltást követelt Angela Merkel menekültpolitikájában. Felszólította a kancellárt, dolgozzon ki egy B-tervet. Megkérdőjelezte a kancellárnak azt a kijelentését, amely szerint a határok lezárása Európa számára is veszélyt jelent. Szerinte ugyanis ha nem zárnák le a határokat, „azzal térdre kényszerítenék Európát”. Dobrindt kifejtette, Németország ma már nem mutathatja csak barátságos arcát a világnak. „Világos jelzést kell küldeni a világnak: nem jöhet Németországba mindenki, aki jobban akar élni”. A CSU politikusa az Európai unió ellen is támadást intézett. Szerinte Brüsszel magára hagyta Berlint a menekültproblémával.

Merkelt nemcsak a CSU-ból, hanem saját pártjából, a CDU-ból is támadások érték. Holger Stahlknecht, Szász-Anhalt tartomány belügyminisztere felszólította a kancellárt, hogy szigorúan alkalmazza az alaptörvényt, s fordítsa vissza a menekülteket az osztrák-német határon – mondta el a Magdeburger Volkstimme című lapnak. A dpa hírügynökség szerint 44-en írták alá a CDU és a CSU parlamenti frakciójából azt a dokumentumot, amelyben a kancellár menekültpolitikáját bírálják. A levélben, amelyet tegnap adtak át Angela Merkelnek, azt írják, Németország túlterhelt, ezért változtatni kell a jelenlegi politikán.

A kezdeményezők egy héten belül várnak választ a kancellártól. A levélben azt állítják, hogy akár százan is lehetnek a frakcióban azok, akik nem értenek egyet a jelenlegi kurzussal, mert körülbelül ennyire tehető azon honatyák száma, akik "a dublini egyezmény szigorúbb alkalmazását kívánják elérni". A levelet a CSU-ból hárman írták alá. Ugyanakkor a keresztényszocialisták egy korábbi frakckóülésén a Bundestag-képviselők már a menekültpolitika szigorítását szorgalmazták. Ha mindezt összeadnánk, akkor megállapíthatnánk, hogy a CDU-CSU frakciójának harmada nem ért egyet a jelenlegi irányvonallal.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint azonban nem a becslések számítanak, hanem az aláírók pontos száma. A FAZ úgy tudja, a levél megfogalmazói sokkal nagyobb támogatást reméltek a 44 képviselői aláírásnál. Pedig az eredeti szöveg a tegnap benyújtottnál sokkal keményebben fogalmazott, szavazást is kezdeményeztek volna a frakcióban a menekültpolitikáról, ezt a passzust azonban kivették a végső szövegből. A frakcióban egy másik levelet is megfogalmaztak, ezt már a kancellár hívei terjesztik a képviselőcsoporton belül. Az ellendokumentumot a főszervező, Martin Patzelt szerint már több mint negyvenen látták el kézjegyükkel, nagyjából annyian, mint a menekültpolitikát bíráló levelet. Patzelt szerint a kritikusok indítványa merő populizmus.

A német kormány menekültügyi megbízottja, Aydan Özoguz, az SPD alelnöke óva intett az európai határok lezárásától. Mint mondta, Németország különösen sokat profitál az áruk szabad mozgásából. Maniela Schleswig családügyi miniszter pedig egy tízmillió eurós programmal akarja elősegíteni a menekültek társadalomba való integrálását.