Tudomány;Szeged;lézerközpont;

 MTI Fotók: Ujvári Sándor

- Ilyen lesz a lézerközpont Szegeden

Így áll az Európai Unió egyik tudományos nagyberuházásaként épülő szegedi lézerközpont (ELI-ALPS - Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) 2016. január 20-án. 

A lézeres kutatóközpontban folyó alapkutatások elsősorban a molekuláris biológia, az anyagtudományok, az optika és a fizika egyéb területeire fókuszálnak majd, a kutatások során szerzett tapasztalatok pedig közvetett eredményeket hozhatnak az elektronika, a telekommunikáció, a gyógyszeripar vagy a mezőgazdaság vonatkozásában - írta a Népszava még 2014 tavaszán. A lézerközpont gazdasági és oktatási szempontból is nagy hatással lehet Szegedre, a beruházás várhatóan mintegy 400 új munkahelyet teremt majd, és számos kutatási és üzleti beruházást vonzhat a világ minden részéről a város térségébe - ezzel a nemzetközi tudományos élet egyik regionális központjává válhat, új perspektívát kínálva a hazai és nemzetközi kutatóközönség számára.

 A kutatóközpont kialakításának első fázisa 36,998 milliárd forintos, második fázisa 40,052 milliárd forintos támogatásból valósul, melynek 85 százalékát az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosítja.

Az elmúlt héten 14 százalékkal többen, 8450-en fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint az országban, mint az azt megelőző héten - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerdán a honlapján.