Heisler András, a Mazsihisz elnöke lapunknak arról beszélt, több zsidó szervezet és sok magánember kereste meg őket, hogy kifejezzék aggályaikat. Elmondták, nyugtalanító számukra, hogy a zsidóságot érintő vitatott kijelentéseiről ismertté vált Veritast bízták meg az iratok kezelésével. Ezek az akták személyes, bizalmas adatokat tartalmaznak. Csakis olyan intézményhez szabad kerülniük, amely közbizalomnak örvend - fogalmazott lapunknak a Mazsihisz elnöke.
A parlament kormánypárti többsége a Veritast októberben minősítette állami szaklevéltárrá, ami ellen a levéltári szakma is tiltakozott. Heisler arra emlékeztetett, hogy az intézetben nem dolgozik elég szakember, a 14 ezer folyóméternyi dokumentumot - amelynek csak kisebbik hányada zsidó kárpótlási irat - a Veritas nem tudja elhelyezni, az anyag valójában egy kisebb megyei levéltárat is képes megtölteni. Szakembert persze lehet fölvenni, az intézményt is lehet bővíteni, feltéve, ha a kormány áldoz erre az adófizetők pénzéből. Közbizalmat azonban pénzen nem lehet megvásárolni - figyelmeztetett Heisler.
Bár az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség azt javasolta, hogy a dokumentumok kerüljenek a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítványhoz, az ötletet a Zsidó Közösségi Kerekasztal hétfői ülésén résztvevők nem támogatták. Heisler attól is elzárkózott, hogy az iratokat a Zsidó Levéltár kezelje. Elmondása szerint egyik szervezetnek sincs kompetenciája ehhez. A Mazsihisz szerint az anyagnak a szakmailag egyetlen autentikus intézménynél, a Magyar Nemzeti Levéltárnál van a helye, ahol felkészült szakemberek dolgoznak és az anyag kutathatóságát garantálják. Az ügyben nincs döntés, de annyi ígéretet kaptak a kormánytól, hogy a kérdést megvizsgálják - mondta a Mazsihisz elnöke.
A Sorsok Háza nem került szóba a hétfői tanácskozáson, amit Heisler sokatmondónak tart. A kormány és a zsidó szervezetek között véleménye szerint a múzeumról most nincs mit beszélni. A kabinet térfelén pattog a labda, neki kell tisztáznia, pontosan mit akar. A Mazsihisz számára csupán az a fontos, hogy hiteles történelmi üzenete legyen az intézménynek. Korábban a tartalmat illetően komoly viták bontakoztak ki zsidó szervezetek és a kormány, valamint a projektet előkészítő, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója között. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János nyáron világossá tette, a Sorsok Háza akkor fog megvalósulni, amikor annak tartalmát a magyarországi zsidó közösségek támogatni tudják.