terrorcsoport;Malala Juszufzai;szélsőséges iszlamisták;pakisztáni egyetem;Csárszada;Tehrik e-Talibán;

2016-01-21 06:32:00

Terror az egyetemen

Újabb oktatási intézményre támadtak iszlamista fegyveresek, ezúttal a pakisztáni Csárszadda egyetemen történt a mészárlás. Az iszlám fundamentalizmus oktatásellenes, a terrorcsoportok előszeretettel a nyugati típusú iskolákra. Pakisztán történetének legvéresebb terrortámadását is oktatási intézmény ellen hajtották végre, a nők oktatáshoz való jogáért küzdő, Nobel-békedíjas Malala Juszufzait is tálibok lőtték fejbe.

Huszonegy halálos áldozatot követelt és több mint ötvenen megsebesültek abban a támadásban, amelyet tegnap reggel, közvetlenül az iskolakezdés után hajtottak végre iszlamista fegyveresek egy északnyugat-pakisztáni egyetemen, közölte a helyi rendőrség a támadás visszaverése után. A terrorcselekményt a Tehrik-e Talibán szélsőséges mozgalom vállalta magára, ugyanaz a szervezet, amely Pakisztán történetének eddigi legvéresebb terrorakcióját is végrehajtotta. 2014 decemberében a tálib fegyveresek egy állami katonai iskolát rohantak le Pesavarban, s meggyilkoltak 134 embert, többségében diákokat, 245-öt pedig megsebesítettek és közel 500 túszt ejtettek a 10 és 18 év közötti diákok soraiból.

Ezt követően a kormányzat széleskörű terrorellenes hadműveletet indított, amelynek során több száz feltételezett szélsőségest ölt meg és vett őrizetbe, de a mozgalmat lényegesen nem sikerült meggyengíteni. Az afgán határhoz közeli régióban, Haibár-Paktunkva tartományban, amelynek központja Pesavár, a Tehrik e- Talibán erős maradt. A tegnapi merénylet színhelye, Csárszádda is Pesavártól 35 km-re található. A megtámadott Bacsa Hán egyetemre helyi jelentések szerint hat fegyveres támadt és azonnal tüzet nyitott a diákokra, tanárokra, a terrorcsoport közleményében négy öngyilkos merénylőről beszélt. Hogy végül is hányan voltak, egyelőre nem tudni, Szaíd Vazir helyi rendőrkapitány csupán annyit közölt a sajtóval, hogy a terroristák elleni hadművelet véget ért, a támadókkal végeztek a pakisztáni biztonsági erők.

Hogy a tegnapi terrortámadást mi motiválta, hogy miért épp a Bacsa Hán egyetemre esett a választás, a terrorcsoport nem közölte. A 2014-es tömegmészárláskor azt mondták, hogy a katonai iskola elleni támadással azt bosszulták meg, hogy a hadsereg offenzívát indított ellenük az Afganisztánnal határos észak-vazirisztáni törzsi területen, a szervezet pedig kinyomozta, hogy több katonai vezető gyermeke abban az iskolába tanul. De lehet, hogy véletlen választásról van szó, a szélsőséges iszlamizmus ugyanis oktatásellenes, a különböző terrorcsoportok szerte a világban előszeretettel veszik célba a nyugati típusú oktatási intézményeket.

Az egyik legkegyetlenebb iszlamista terrorcsoport, a nigériai székhelyű Boko Haram is például már nevében azt hirdeti, hogy az „idegen –nyugati – tanítás tilos”, ezért gyakran támad iskolákra, iskolásokra, az ő nevükhöz fűződik a 200 diáklány elrablása is Chibokból. De a szomáliai al-Shabaab is harcol az oktatás ellen, 2015 áprilisában a kenyai Garissa város egyetemére támadt és a jelenlévő 815 diák közül 147-t agyonlőtt. Az a támadás elsősorban a keresztény diákokat célozta, őket kivégzésszerűen ölték meg.

A tegnapi támadást elkövető Tehrik-e Talibán Pakisztán (TTP) nevű tálib ernyőszervezet is közismerten oktatásellenes. Ez a terrorcsoport próbálta kivégezni a nők oktatáshoz való jogáért síkra szálló Malala Juszufzait. 2012-ben az akkor 15 éves kislányt az iskolabuszon támadták meg. Több találat is érte, többek között fejlövés. A kislány csodával határos módon megmenekült, Angliában kezelték és 2014-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki. A Tehrik e-Talibán a díj bejelentése után azonnal megfenyegette és közölte, továbbra is célpontnak tekinti. A nyugati típusú oktatást ellenző mozgalom ugyanis a női oktatást egyenesen főbűnnek tartja. A pakisztáni tálib mozgalom, bár jó kapcsolatot ápol, de nem azonos az afganisztánival.