menekültek;UNICEF;gyerekek;

- UNICEF: Az emberek emeljék fel végre a szavukat!

A mai napon, több, mint 120 humanitárius és ENSZ szervezet – köztük az UNICEF és Nemzeti Bizottságai – adott ki egy erőteljes hangvételű közös felhívást, hogy az emberek emeljék fel szavukat azért, hogy a millió civil áldozatnak szenvedést okozó szír válság érjen véget. Az angol, francia, arab, spanyol, kínai nyelven elérhető felhívás azonnali, gyakorlati lépéseket is tartalmaz, amelyek a humanitárius segítséghez való hozzáférést és ellátás javítását sürgetik az arra rászorulóknak Szíriában - írja honlapján az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány, jelezve: a csoport csatlakozott a felhíváshoz.

A felhívás: 

3 évvel ezelőtt az ENSZ humanitárius szervezeteinek vezetői sürgős felhívást tettek közzé, hogy a szír válság érjen véget. Mindenkit arra kértek, hogy tegyenek erőfeszítéseket a szír emberek megmentéséért. “Elég”, mondták, a szenvedésből és vérontásból. Ez három éve történt. Ma, a háború elérkezett a hatodik kegyetlen évéhez. A vérontás folytatódik. A szenvedés súlyosbodik.

Ezért ma, mi – humanitárius szervezetek és ENSZ ügynökségek vezetői – kérjük nem csak a kormányokat, hanem mindenkit – a világ minden polgárát – hogy adjon hangot annak, hogy legyen vége a vérontásnak! Sürgetünk minden felet hogy egyezzenek meg a tűzszünetről és béketárgyalásokról.

Jobban, mint bármikor korábban, a világ meg kell hallja a közös kiáltásunkat, amellyel követeljük, hogy legyen vége ennek a gyalázatnak. Mert ez a konfliktus és következményei mindannyiunkat érint.

Érinti azokat Szíriában, akik elvesztették a szeretteiket és otthonaikat, vagy akik az ostrom alatt élnek. Ma, mintegy 13,5 millió embernek van szüksége humanitárius segítségre Szíriában. És ez nem csak egy statisztikai adat. 13,5 millió emberi lény élete és jövője került veszélybe.

Érinti azokat a családokat, akik egy élhetőbb jövőre vajmi kevés eséllyel, életveszélyes utazást vállalva menedéket keresnek idegen országokban. A háború 4,6 millió embert kényszerített a menekülésre a szomszédos országokba és azokon túl. Érinti azoknak a gyerekeknek és fiataloknak egész generációját, akik – megfosztva a tanulástól és traumatizálva az átélt szörnyűségektől – egyre nagyobb számban érzik, hogy a jövőjüket csak az erőszak alakítja. Érinti azokat az embereket távol Szíriától, akik a válság erőszakos visszatükröződését látták elérni az otthonuk közelében lévő utcákat, irodákat, éttermeket. És érinti mindazokat világszerte, akiknek a válság, gazdasági jól-létét érinti közvetve vagy közvetlenül.

Akik képesek – és ezért kötelességük is – megállítani a szenvedést, most kell cselekedjenek. Amíg a harcok diplomáciai úton nem zárulnak le, a következőket kell tenni:

Akadálytalan és folyamatos hozzáférés biztosítása a humanitárius szervezetek által nyújtott azonnali segélyekhez, a Szírián belül rászorulók számára;

Humanitárius szünetek és feltétel nélküli, ellenőrzött tűzszünetek, hogy a civilek élelmiszert és más, sürgős segítséget, oltást és más egészségügyi ellátást kaphassanak, valamint, hogy a gyerekek visszatérhessenek az iskolákba;

A civil infrastruktúra támadásának beszüntetése, hogy az iskolák, kórházak és a vízellátó szolgáltatás biztonságban legyenek.

A civilek szabad mozgásának biztosítása és az ostrom azonnali beszüntetéséről való megegyezés valamennyi fél között. Ezek gyakorlati lépések. Nincs gyakorlati indok ezek elmulasztására, ha megvan a kellő akarat.

A valamennyiünkben közös emberség nevében… ártatlanok millióiért, akik már így is annyit szenvedtek…és azokért a milliókért, akiknek az élete és jövője veszélyben forog, hívunk cselekvésre.

Most!

2016. január 21.

 

Gyakorlatilag létrejött a macedón-bolgár védvonal azáltal, hogy Macedónia meghozta a döntését a határőrizet szigorítására és a határ lezárására, és Bulgária jelentős hosszban épített, illetve épít kerítést déli határán - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Szófiából telefonon nyilatkozva, miután csütörtökön tárgyalt a bolgár vezetőkkel.