NAV;taxisblokád;Uber;

2016-01-23 06:12:00

Zéró tolerancia az uberes sofőrökre

Zéró toleranciát hirdetett az Uber-sofőrökkel szemben az adóhatóság. Aki mostantól nem tartja be a szabályokat, akár kétszázezer forintra is büntethető. Jelenleg nincs adat arról, hogy Magyarországon hány ember Uberezik. A NAV megkeresné a holland anyacéget és adóhatóságot, hogy hozzáférjen a tevékenységet végzők adataihoz.

Zéró tolerancia érvényes ezentúl az uberes sofőrökre - jelentette be Tállai András a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke tegnap tartott sajtótájékoztatóján. Az adóhivatal a jövőben jelentős erőket csoportosít át az ellenőrzésekre, s terveik szerint ezzel végleg felszámolhatják az Uber adómegkerülésével járó versenyelőnyét.

Aggályos a BKK-ellenőrzés
"Számos ponton kifogásolható a BKK gyakorlata, melyet a fővárosban működő taxisok ellenőrzése során követ" – áll az alapvető jogok biztosának jelentésében. Székely László szerint sérül a tisztességes hatósági eljáráshoz, a jogbiztonsághoz és a jogorvoslathoz fűződő alapvető jog.
Az ombudsman jelezte: a BKK nem hatóság, az ellenőrei által rögzítettek mégis hatósági jogkövetkezménnyel járnak. A használt eszközök pontatlansága miatt azt is nehéz hitelesen alátámasztani, hogy egy fuvart túlszámláztak-e. Székely László felkérte a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy jogszabályban tisztázza a BKK helyzetét."

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, tavaly májusban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kérésére indítottak hasonló ellenőrzést. Akkor az ellenőrök uberes "próbavásárlásokat" végeztek, s a revizorok jegyzőkönyveikben számos szabálytalanságot rögzítettek. Az Uber-sofőrök "üzletvitelszerűen" taxiztak, de nem volt adószámuk, az utazás végén egyikük sem adott számlát. Taxiengedéllyel sem rendelkeztek, és alkalmassági vizsgán sem vettek részt. A gépkocsikban ezen kívül nem volt taxaméter, és hiányzott a számla-, valamint a nyugtatömb is. Tállai szerinte adózási szempontból a tavalyi ellenőrzések sikeresek voltak, a figyelmeztetett sofőrök csaknem négyötöde a revízió után vállalkozási tevékenységéhez adószámot kért.

A NAV - a tömeges bírságolást megelőzvén - tájékoztató füzetet ad ki ,,Uber-sofőr vagyok, hogyan adózzak?" címmel. Aki ezután sem akarja betartani a szabályokat, úgy egy tettenérés alkalmával a legszigorúbb szankciókat szabják ki rá. Eszerint az ellenőrök akár 200 ezer forintos mulasztási bírságot is megállapíthatnak.

A szabályok betartását a NAV-on kívül az NKH, vagy a Budapesti Közlekedési Központ ellenőrizheti. Ennek kivitelezése nem könnyű, ugyanis az ellenőrzésre jogosult hatóságok komoly létszámhiánnyal küzdenek. Az ellenőrök jó, ha összesen 500-an vannak, így ha nem bővítik a létszámot, akkor az alternatív személyszállító cégeket nem lehet majd megfogni - jelentette ki korábban Peredi Péter, a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára.

Jelenleg nincs nyilvántartott adat arról, hogy Magyarországon hány Uber-sofőr dolgozik, ezért a NAV megkeresné a holland anyagcéget és adóhatóságot, hogy adatokat kérjen a tevékenységet végzőkről. Vizsgálja majd továbbá azt is, hogyan lehetne a holland cégeket bevonni a magyarországi adózásba. Erre azért van szükség, mert az Uber Hungary Kft. ugyanis csak koordinációt végez, így nincs olyan tevékenysége, amelyből profitja származna. A nagyobb bevétel a szolgáltatást végző magánszemélyeknél keletkezik, akik a bevétel 80 százalékát kapják meg.

Tarlós és Orbán is megszólalt
Tarlós István (főpolgármester): A taxisoknak igazuk van abban, hogy ők elfogadták a taxirendeletben foglaltakat és fizetnek adót, az Uber meg nem. Ez azért nincs rendben. A taxirendeletre vonatkozóan megfogalmazott kritikáik kapcsán nincs igazuk: hiszen arról több mint fél tucatszor egyeztettek, s éppen a taxisok követelték, hogy fix tarifa kerüljön a rendeletbe.
Orbán Viktor (miniszterelnök is): A kormány igazat ad a budapesti taxisoknak. Egyértelműnek nevezte, hogy mindenkire vonatkozó szabályozásra van szükség, amelyet mindenkinek be kell tartatni.