A konzervatív hetilap Üdvözöljük a kelet-európai unióban című terjedelmes összeállításában kiemelte, hogy az "egykori keleti tömb országai már nem várnak Brüsszelre és Berlinre", hanem "kiépítik erődítménnyé a Balkánt", és Orbán Viktor magyar miniszterelnök e tevékenység "építőmestereként" mutatja be magát.
A szerzők egyebek között kifejtették, hogy a menekültválság a délkelet-európai térség országainak "legnehezebb próbatétele a kommunizmus vége óta". Ezeknek az államoknak a kormányai "csalódottak a brüsszeli problémamegoldó gépezet" és a "menekültáradat" korlátozására tett német kísérletek kudarca miatt.
A válság "a nagy esély" az "autoriter" módon kormányzó miniszterelnököknek, mint Orbán Viktor, aki úgy léphet fel, mint egy "európai ellencsászár" - tették hozzá a több szerző, köztük a lap Magyarországgal is foglalkozó munkatársa, Boris Kálnoky által jegyzett írásban.
A belgrádi, brüsszeli, budapesti, ljubljanai és szkopjei keltezésű összeállítás szerint "egyre több támogatót nyer meg" Orbán Viktor, aki már "korán a menekültekkel szembeni védekezést szorgalmazta, keresztény-nemzeti felhangokkal".
A határkerítés és a "szolidaritás" helyett a "nemzeti érdekek" érvényesítését célzó "kemény fellépés" a jelek szerint "egyelőre megoldotta a menekültválságot Magyarország számára", amit a választók a közvélemény-kutatási adatok alapján "értékelnek". Most pedig az "új kelet-európai uniónak" a menekültek számának csökkentésére vonatkozó német elgondolással szemben a magyar megoldáson alapulva van egy "ellenjavaslata" , amely Görögország "kirekesztéséből", illetve abból áll, hogy Macedóniát ki kell építeni "erődítménnyé" - áll a Welt am Sonntag összeállításában, amely szerint a macedóniai határkerítést ugyan a szkopjei kormány képviselőinek tájékoztatása szerint Berlinnel "szorosan egyeztetve" építik, de a "minta" a magyar megoldás.