Mirkóczki Ádám jobbikos szóvivő bejelentése azért is érdekes, mert a múlt héten a többi ellenzéki párttal együtt a Jobbik is elutasította a kabinet teljhatalommal való felruházását, így veszélybe került az a kétharmados parlamenti többség, amellyel a javaslat átmehetne a Házon. Novák Előd, a Jobbik alelnöke - aki a módosítás tervezetének teljes szövegét nyilvánosságra hozta - a Népszavának a múlt hét végén kategorikusan cáfolta, hogy bármilyen egyezség volna erre vonatkozólag pártja a Fidesz között, megfigyelők a szombati bejelentés után mégis úgy vélik: lehet, hogy a szélsőjobboldali párt még a korábbinál is nagyobb zsarolási potenciált lát, bár nem tudni, mit várhatna cserébe a módosítás megszavazásáért. Mirkóczki szombaton hangsúlyozta, hogy a kormánypárti tervezet jelenlegi formájában nem kizárólag a terrorizmus megelőzéséről és annak visszaszorításáról, hanem a kormány túlhatalmáról is szól az élet olyan területein is, amelyekhez a terrorizmusnak semmi köze, mégis hajlandó volna pontról pontra megvitatni a Fidesszel a Jobbik módosító indítványait. Azt is, amely szerint a terrorveszély-helyzet bevezetését négyötödös parlamenti döntéshez kötné.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője szombaton közölte, a Fidesz készen áll az egyeztetésre, de nem ésszerűtlen kompromisszumokra, hanem megoldásra törekszik. "Nekünk a magyar emberek biztonsága az első" - reagált Halász arra, hogy az ellenzéki pártok nem támogatták Fidesz kezdeményezését, majd új fejleményként értékelte, hogy megfogalmazása szerint "a Jobbik is szembefordult a magyar emberek érdekeivel". A Jobbik négyötödös javaslatához annyit fűzött hozzá: a terroristák sem négyötödös felhatalmazással robbantanak.
Közben változatlan erővel folyik a közvélemény megdolgozása, amelynek nyilvánvaló célja a félelemérzet felerősítése, ami elfogadhatóvá teszi a polgári szabadságjogok korlátozását is.
Az alaptörvény módosításának célja az, hogy terrorfenyegetettség esetén a kormány meg tudja védeni az országot - hangsúlyozta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára vasárnap az MTI-nek. Emlékeztetett: "Ez a módosítás nem jelent sem többet, sem pedig kevesebbet ahhoz képest, amire más uniós országokban a kormánynak lehetősége van". A kormány számára az emberek biztonsága az elsődleges - mondta, rámutatva: a korlátlan, ellenőrizetlen bevándorlással Európában a terrorveszély is nőtt.
Az Európára nehezedő migrációs nyomást emelte ki az M1-en Bakondi György, a kormányfő belbiztonsági főtanácsadója is, aki szerint a rossz idő ellenére 2500-3000 migráns érkezik naponta az Európai Unióba. A honvédelmi tárca által benyújtott, a terrorhelyzet esetén alkalmazandó speciális jogköröket biztosító alkotmánymódosítási tervezet célja éppen a biztonság megteremtése, a magyar kormány intézkedési képességének biztosítása. Tiszta jogi helyzetről van szó, a demokráciákban bevett jogszabálytervezetről van szó, alaptalanok az ezzel ellentétes vélemények - jegyezte meg.