Legalább hatvanan életüket veszítették vasárnap, amikor autóba rejtett pokolgépet hoztak működésbe, s két öngyilkos merénylő is felrobbantotta magát Damaszkuszban, az egyik legjelentősebb síita mecset közelében. Az Irakban és Szíriában szunnita kalifátus létrehozását célul tűző terrorszervezet, az Iszlám Állam (IS) vállalta magára a merényletet - közölte a Reuters. A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport jelentése szerint az áldozatok száma tovább növekedhet a dél-damaszkuszi Szajjed Zeinaba negyedben, ahol a hármas terrortámadást végrehajtotta az IS.
Ebben a negyedben jelentős a libanoni támogatást élvező Hezbollah és az iraki és iráni síita milíciák jelenléte, az áldozatok között legalább 25 síita harcos volt. Rami Abdulrahman, az emberi jogi csoport vezetője közölte, hogy a támadás célpontja egy síita milicistákat szállító busz volt. A környéken több épület is lángra kapott, más járművek is megrongálódtak. Az újabb terrortámadás árnyékot vet az ENSZ védnöksége alatt Genfben megkezdődött szíriai békekonferenciára. Staffan de Mistura, a világszervezet különmegbízottja csupán az Aszad-rezsim küldötteinek jelenlétében nyithatta meg pénteken a tanácskozást, amely két év óta az első próbálkozás arra, hogy véget vessenek a szíriai polgárháborúnak.
A szíriai ellenzék vezető ereje, a legfőbb tárgyalótanács (HNC) képviselői pénteken még azt közölték, hogy bojkottálják a tanácskozást, hétvégén azután mégis megérkeztek Rijádból a svájci konferenciavárosba. De Mistura vasárnap egy genfi szállodában tárgyalt a küldöttséggel, amely továbbra is feltételekhez köti részvételét a tanácskozáson. Az ellenzék az Aszad-rezsim és az orosz légierő bombázásainak beszüntetését, a lázadók kezén lévő városok blokádjának feloldását, s az élelmiszer-szállítások megindítását szabta feltételként.
A HNC képviselői közölték, csak azért utaztak Genfbe, mert ígéreteket kaptak arra, hogy jelentős előrehaladás történik a humanitárius fronton. Bassma Kodami, az ellenzéki delegáció egyik tagja közölte, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és John Kerry amerikai külügyminiszter is garanciákat ígért követeléseik teljesítésére. Az ENSZ különmegbízott a találkozó után jelezte, a békekonferencia "történelmi esélyt" kínál a szíriai válság rendezésére, s az ellenzéki csoporttal folytatott megbeszélések után "optimista és eltökélt", hogy megindulhatnak a közvetett tárgyalások a kormány és az ellenzék képviselői között. De Mistura úgy vélte, az ellenzékiek fenntartásai megfontolásra érdemesek.
A szíriai kormánydelegációt vezető ENSZ-nagykövet, Bassár Dzsaafari ugyanakkor a damaszkuszi terrortámadást arra használta fel, hogy a szaúdi támogatást élvező ellenzéket bírálta, mondván, az IS újabb akciója is bizonyítja, hogy összefüggés van a Rijád által pénzelt iszlamista ellenzék és a terrorizmus között. Dzsaafari szerint az ellenzékiek szándéka nem komoly, s közölte, nem fogadnak el semmiféle ellenzéki előfeltételt. A felek, mint közölte, továbbra sem egyeztek meg a delegációk összetételéről.
John Kerry amerikai külügyminiszter vasárnap közleményben győzködte a feleket, hogy ragadják meg az alkalmat a politikai rendezésre, mivel a szíriai konfliktusnak "nincs katonai megoldása". Az amerikai diplomácia vezetője támogatta a követelést, hogy mielőbb tegyék lehetővé a humanitárius segítség, az élelmiszer-szállítmányok bejutását. Kerry szombaton telefonon egyeztetett Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is a genfi folyamat előmozdításáról.
A béketárgyalások megkezdését sürgette közleményében az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Federica Mogherini sajnálkozását fejezte ki az újabb vérontás miatt, ugyanakkor hangsúlyozta, a damaszkuszi mecset közelében végrehajtott terrortámadásnak egyetlen célja lehetett, a Genfben kezdett folyamat megtorpedózása. Az EU főképviselője bátorítónak ítélte, hogy az ellenzék képviselői is megérkeztek Genfbe, s rámutatott, az EU teljes mértékben támogatja a Staffan de Mistura vezetésével meginduló békefolyamatot.