Margaret Chan, a WHO főigazgatója közölte, összehangolt nemzetközi fellépésre van szükség, s fel kell gyorsítani a vírus elleni vakcina fejlesztését. A zika vírus villámgyors terjedésére először Brazíliában figyeltek fel. Elsősorban a terhes anyák veszélyeztetettek. Mintegy négyezer olyan esetet jelentettek az elmúlt időszakban, amelyben a fertőzés az újszülöttek egy részében kisfejűséget, illetve agykárosodást okozott.
Legalább másfél millióan megfertőződhettek már, s a vírus robbanásszerűen terjed, figyelmeztetett már múlt héten a WHO. A szervezet becslése alapján Dél-Amerikában akár négymillió ember is vírushordozó lehet. További gond, hogy a diagnosztizálás megbízható módszerét is ki kellene dolgozni. A brazil egészségügyi miniszter, Marcelo Castro szerint különösen azért aggasztó a helyzet, mivel az érintettek 80 százaléka semmiféle jelét nem érzékelte annak, hogy megfertőződött.
A WHO hétfői válságtanácskozásán független szakértők ajánlásai alapján hirdette ki a válsághelyzetet. Az Egészségügyi Világszervezet nem szeretné, ha az ebolajárványhoz hasonlóan késlekednének az összehangolt fellépésssel. A világ népességének mintegy harmada él olyan klímatikus viszonyok között, hogy megfertőződhet. A zika vírust terjesztő szúnyogok a dengue láznak is a hordozói. Elsősorban Afrika, India, Délkelet-Ázsia és Latin-Amerika lakossága veszélyeztetett – figyelmeztet e WHO.