Mariano Rajoyt, az ügyvezető konzervatív kormányfőt ugyan felkérte volna az uralkodó az új kabinet létrehozására, de – mivel a decemberi voksolás nyomán pártja nem rendelkezik elegendő támogatottsággal a madridi parlamentben – Rajoy némi meglepetésre visszautasította az ajánlatot. Utóbb azt közölte, nem véglegesen, csak átmenetileg.
A király ma fogadja a két legnagyobb tömörülés, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) és a konzervatív Néppárt (PP) vezetőjét. Tegnap járt nála másodszor Pablo Iglesias, a radikális baloldali Podemos vezetője, aki megismételte: hajlandó lenne részt venni a PP ellenében létrehozandó, úgynevezett „változás koalíciójában”, a PSOE, a Podemos és az Egyesült Baloldal (IU) részvételével. E tervezett baloldali koalíciónak azonban külső támogatásra lenne szüksége, feltehetőleg baszk és katalán tömörülések részéről, mivel anélkül nekik sincs elegendő honatya a soraikban. VI. Fülöp már előzőleg, a katalán középpárt, a Ciudadanos vezetőjét, Albert Riverát fogadva jelezte: konkrét, kidolgozott koalíciós ajánlatot vár mind a PSOE, mind pedig a PP részéről.
A konzervatívok tegnap tudatták, hogy nem támogatnak olyan koalíciót, amelynek nem része a Néppárt, s nem Mariano Rajoy áll az élén. Fernando Martínez Maillo, a PP szervezőtitkára cáfolta, hogy Rajoy valaha is lemondott volna a kormányalakítás jogáról, s közölte: a PP nem hagyja cserben hétmillió választóját. Rajoy egyébként hármas koalíciót szeretne a szocialisták és a középjobb Ciudadanos bevonásával, de formálisan még mindig nem terjesztett elő ilyen ajánlatot. A Ciudadanos kizárta, hogy olyan koalíciót tudna támogatni, amelynek a Podemos is része.
VI. Fülöpöt elvileg semmiféle határidő nem sürgeti, ameddig nem ad valakinek kormányalakítási megbízást, addig nem ketyeg az óra. Ha Mariano Rajoy végül mégis elfogadja a megbízást, de két hónapon belül nem tud felállni az új kormány, akkor előrehozott választásokat kell kiírni Spanyolországban. Erre legkorábban május tájékán kerülhet sor.