alaptörvénymódosítás;

2016-02-03 06:06:00

Összeollózott alkotmánymódosítás

Olyan alaptörvény-módosítással, aminek csupán az a célja, hogy a parlamenti ellenőrzést kiiktassák, az MSZP szerint nem lehet garantálni a magyar emberek biztonságát. Harangozó Tamás, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese tegnap azt állította, ha a Fidesz ragaszkodik a terrorveszély-helyzettel kapcsolatos alkotmánymódosításhoz, azzal világossá teszi, hogy kétharmad híján is teljhatalomra törekszik. A kormány javaslatában egyetlen új megoldás sincs a terrorfenyegetés kezelésére, azt a hatályos alkotmányból ollózták össze - fogalmazott a politikus.

Harangozó megismételte, felelős kormánynak ehelyett a rendvédelmi és nemzetbiztonsági szerveket kellene megerősítenie, átszervezni a határrendészetet. A schengeni rendszerhez való csatlakozáskor logikus volt a rendőrség és a határőrség integrációja, de most szükség lenne arra, hogy a rendőrségen belül, a határszakaszokhoz igazodva átszervezzék a határrendészeti igazgatást. A TEK jogi státusának rendezésére is megérett az idő, ez a szervezet ugyanis részben titkosszolgálati, részben rendészeti feladatokat lát, a titkosszolgálati státusnak viszont nincs meg a megfelelő parlamenti kontrollja. Ezek mellett szükség van a közforgalom előtt nyitva álló helyek biztonságának növelésére, az egészségügyi ellátórendszer felkészítésére, valamint a közterületen közfeladatot ellátók és a magánbiztonsági cégek alkalmazottainak felkészítésére. Az oktatás segítségével pedig erősíteni kellene a társadalmi tudatosságot.

A Fidesz egyszer már lesöpörte a szocialisták javaslatát, amellyel a Btk.-ban angol mintára büntethetővé tették volna a terrorizmus népszerűsítését, a terrorista csoportba toborzást és a részvételt ilyen csoportban - emlékeztetett az ellenzéki képviselő. A kormánypárti többség a honvédség létszámának feltöltését kezdeményező javaslatukat sem támogatta. Pedig a Magyar Honvédség 23 ezres létszámából jelenleg 5500-an hiányoznak. Tavaly a katonákat több mint egymillió túlórára kötelezték, a rendőrségnél pedig csaknem hétmillió túlórát rendeltek el, utóbbiért 17,7 milliárd forintot fizetett ki a költségvetés. Harangozó szerint ilyen létszámmal, ilyen körülmények között nem várható el az állománytól, hogy alapfeladataik ellátásán felül helyt álljanak. Ezért is tartja "elképesztően cinikusnak", hogy miközben a kormány további migrációs nyomásról beszél, az idei költségvetésben nominálisan is csökkent a TEK és a rendőrség büdzséje, a bevándorlási hivatalra pedig "kilövési engedélyt" adott ki a kormány.

Magyarország kormánya továbbra is abban a hamis illúzióban ringatja magát, hogy egyedül meg tudja oldani a várható nehézségeket, miközben tárgyalni kellene Németországgal, Ausztriával és Szlovéniával - üzente az MSZP frakcióvezető-helyettese. Ezek az országok ugyanis szorosan együttműködve akarják a menekültválságot kezelni. Harangozó jelezte, a Btk. szigorítására és a honvédség létszámára vonatkozó javaslataikat újra benyújtják.

A Fidesz szerint a szocialisták próbáltak minden intézkedést megakadályozni, amellyel a kormányzat megvédte a magyar embereket és most sem hajlandóak erre, a kormánypárt viszont ezt teszi, amikor változatlanul fenntartja a terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos javaslatát - reagált Harangozó szavaira a Fidesz. Demokratikus jogállamban élünk, ahol az emberek megszokott szabadságjogait indokolatlanul senki sem kívánja korlátozni. A terrorveszély-helyzetről szóló alkotmánymódosítási javaslat csak felsorolja, adott esetben milyen intézkedéseket lehet "a szükségesség és arányosság" figyelembevételével életbe léptetni. Erről Simicskó István beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában hétfő este. Kiderült, a honvédelmi miniszter az önkéntes tartalékos állományt szeretné megerősíteni. Véleménye szerint a fiatalokat meg lehet szólítani, a migrációs válsághelyzetben 11-12 ezer fiatalember jelentkezett a toborzó irodákban.