Magyarország;Lengyelország;Orbán Viktor;Libération;teljhatalom;

2016-02-04 15:20:00

Orbán a teljhatalmát akarja erősíteni

Európát a volt kelet-európai blokk populista elhajlásai fenyegetik címmel közölt szerkesztőségi írást a Libération.

A francia baloldali lap szerint Magyarország és Lengyelország az alapértékeit és a jövőjét illetően újragondolásra késztető kihívást jelent Európának. Orbán Viktor magyar kormányfő és Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke nem titkolják, hogy nagyra becsülik egymást, mindketten "ugyanazt a konzervatív és eurofób nacionalizmust" képviselik, amely a legdemagógabb hangvételben ítéli el a migránsokat, mindenekelőtt az Európa keresztény identitását fenyegető muzulmánokat, akikre potenciális terroristaként és járványhordozóként tekintenek. Mindketten előszeretettel viselkednek tekintélyelvű módon, és ellenőrzésük alá vontak minden politikai, közigazgatási és igazságügyi szervet - vélte a cikkszerző.

Marc Semo kiemelte, hogy Orbán jelenleg egy olyan, rendkívüli állapotra vonatkozó törvényt akar bevezetni a terrorveszély miatt, amellyel még jobban megerősítené "teljhatalmát". A jogállam egyértelmű megsértései ellenére az Európai Unió csak három gazdasági kötelezettségszegési eljárást indított 2012-ben, amelyet a cikkszerző azzal magyaráz, hogy a Fidesz az Európai Néppárt erős tagja. A lap szerint azonban Magyarországnál sokkal jobban nyugtalanítja Brüsszelt a gazdaságilag és demográfiailag is jelentősebb Lengyelország, ahol Kaczynski alig három hónap alatt vitte végbe mindazt, amit Orbán öt év alatt, s Budapest és Varsó a többi kelet-európai főváros támogatására is számíthat. "A keleti populista és idegengyűlölő vezetők megerősödése egyértelmű figyelmeztetés" - írta a Libération.

A lap külön tudósításban számolt be a pedagógustüntetésről "a tanintézmények három éve tartó államosítása ellen". Florence La Bruyere tudósító kiemelte, hogy az önkormányzati kezelésbe tartozó közoktatási intézmények a rendszerváltás óta viszonylagos autonómiát élveztek, de 2013-ban egy új szervezet, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) felügyelete alá kerültek. A lap idéz olyan iskolaigazgatót és közoktatási vezetőt, aki bírálja a központi szervezetet. A tudósító szerint a reform két fő elve a központosítás és a tekintélyelvűség.