NFL;Peyton Manning;

2016-02-06 06:51:00

Gigászok küzdelme az NFL-ben

Jubileumhoz érkezett az észak-amerikai profi amerikai futball-liga (NFL): magyar idő szerint hétfő hajnalban megrendezik a Super Bowl 50-t. A két finalista "alig ismer majd egymásra", ugyanis 2012 novembere óta egyszer sem találkoztak.

Az észak-amerikai profi amerikai futball-liga (NFL) döntőjét a kaliforniai Santa Clarában rendezik, a találkozót február 8-án 00.30 órakor közvetíti a Sport 1. A finálé résztvevője a Denver Broncos és a Carolnia Panthers lesz. Hatalmas felhajtás várható, hiszen ez lesz a jubileumi, 50. Super Bowl. Az NFL-döntők sorszámát eddig mindig római számokkal jelölték, ám mivel az ötvenesnek megfelelő „L” betű kevésbé mutatna szépen a reklámokban, ezért az arab számos verzió mellett döntöttek a szervezők.

Az első döntőt még 1967-ben a Green Bay Packers játszotta a Kansas City Chiefs ellen. A legtöbb Super Bowl-diadallal a Pittsburgh Steelers büszkélkedhet, mely nyolc döntőből hatot megnyert.

A Broncos mérlege nem túl fényes: eddig hét döntőjéből ötöt is elvesztett. Legutóbb 2014-ben a Seattle Seahawks ellen játszottak a denveriek Super Bowlt, de 28-24-re kikaptak. A Panthers viszont még egyszer sem emelhette fel a Vince Lombardi-trófeát – melyet a Green Bay legendás edzőjéről neveztek el, aki az első két Super Bowlt megnyerte csapatával –, döntőbe is egyedül 2004-ban jutott, de akkor 32-29-re kikapott a New England Patriotstól.

A szezon előtt igen komoly szorzó mellett lehetett megrakni, hogy Broncos-Panthers döntő jön össze: 184-szeres pénzt fizettek, ha valaki eltalálta a párosítást. Pedig a két csapat már az alapszakasz során is dominált.

Manning kontra Newton
A legenda és a fiatal titán harcaként is lehetne aposztrofálni a két együttes kezdőirányítóinak küzdelmét. A Denver Broncos 39 éves – a döntő után visszavonuló – irányítóklasszisa, Peyton Manning és a Carolina Panthers 26 esztendős játékosa számtalan rekordot dönt meg a Super Bowlon. Először is ezen a döntőn lesz a legnagyobb korkülönbség (13 év és 48 nap) a két kezdő quarterback között. A korábbi rekordot is az egyszeres bajnok Manning tartotta: 2014-ban a nála 12 évvel és 250 nappal fiatalabb Seattle Seahawks-játékos Russell Wilson ellen játszott. Az igazi futballistacsaládból származó Manning – akinek édesapja, Archie nagyszerű játékos volt, öccse, Eli is eljutott az NFL-be, a legidősebb testvér, Cooper pedig csak sérülése miatt nem játszott a legmagasabb szinten – eddig egyszer nézett farkasszemet Newtonnal. 2012-ben a Broncos 36-14-gyel intézte el a Pantherst.
Döntőbeli szereplésével Manning lesz a legidősebb irányító a Super Bowl történetében. Azonban először fordul elő az is, hogy mindkét kezdőirányítót elsőként választották ki a játékosbörzén, azaz 1/1-es volt az adott év draftján: a vadlovak sztárját 1998-ban az Indianapolis Colts vitte el, míg Newtonra aktuális csapata csapott le 2011-ben. Ha a Panthers sztárjának sikerül csapatát győzelemre vezetni, és megkapja a döntő legjobbjának járó elismerést, akkor ő lesz mindössze a ötödik olyan játékos, aki a Heisman-trófea – mely a főiskola amerikai futball legkiemelkedőbb játékosának jár – korábbi győzteseként teszi meg mindezt.

Az Amerikai főcsoportot (AFC) a Denver nyerte, míg a Nemzeti főcsoport (NFC) élén a Carolina végzett. Ezzel egyébként zsinórban harmadjára játssza a döntőt a két főcsoport első kiemeltje. Az NFC-főcsoportdöntőt az Arizona Cardinals ellen óriási fölénnyel, 49-15-re nyerték meg a párducok. Ezzel a Carolina a nyolcadik csapat a Super Bowl-érában, mely a főcsoportdöntőn legalább 30 ponttal tudott diadalmaskodni. A korábbi hét együttes közül, melynek összejött ilyen nagy győzelem, csak kettő nyerte meg az NFL-szezont.

Ötmillió dollár fél perc reklámért
Az idei Super Bowlt a CBS közvetíti, egy fél perces reklámidőért 5 millió dollárt, azaz közel 1,5 milliárd forintot kérnek, ez fél millióval több mint tavaly, de a fél évszázados évforduló miatt várhatóan megdől az eddigi 114 milliós amerikai nézőrekord. A találkozó félidejében szokás szerint egy igazi sztárénekes lép fel: ezúttal a Coldplay angol rockegyüttesre esett a szervezők választása.

Peyton Manningék a címvédő New England Patriots ellen játszottak a finálé előtt, és drámai körülmények között, 20-18-ra nyertek. Tom Bradyéknek a legvégén kétpontos kísérletre kellett menniük az egyenlítésért, ám a tavalyi Super Bowl legértékesebb játékosa (MVP) a találkozón harmadjára is eladta a labdát (interception), így nem változott az eredmény.

A két csapat egyetlen közös pontját – ami a játékosállományt illeti – a belső támadó falember, Evan Mathis személye jelenti, akit 2005-ben a Panthers draftolt a harmadik körben, jelenleg pedig a Broncos sikereiért küzd.

A finálé párosítása több szempontból is különlegesnek mondható. Egyrészt a két csapat 2012. november 11. óta nem találkozott egymással, így csak két hetük volt felkészülni videózásokkal a rég nem látott ellenfélből. Könnyen előfordulhat, hogy valami apróság elkerülte valamelyik stáb figyelmét, így egy eltalált újítás nagyot szólhat a döntőbe. Másrészt a Denver Broncosé volt az alapszakasz legjobb védelme (meccsenként engedett yardokban), míg a Carolina Panthers a legjobb támadósorral büszkélkedhetett (a mérkőzésenként szerzett pontokat nézve), mely mutatók kiegyenlített párharcot vetítenek előre.

Mindenesetre, ha fele annyira jó lesz a Super Bowl, mint a tavalyi, azzal már mindenki elégedett lenne. Akkor a Seattle Seahawks egy yardra a TD-zónától adta el a labdát, és vált Malcolm Butler a New England Patriots hősévé az interceptionjével.

Rossz felfestés, háborgó lakosok
A kaliforniai Santa Clara ad otthont a Super Bowl 50-nek a Levi’s Stadionban. A sportlétesítmény 40 kilométerre található San Franciscótól, alapjából véve a 49ers otthonának számít. A döntőre való előkészületekkel jócskán akadtak problémák. San Francisco számos pontján például nagy, ötvenes számmal ellátott szobrokat raktak ki a döntő beharangozása miatt, ám ezek közül többet megrongáltak vagy felborítottak a helyiek. A rendezés anyagi problémákkal társul: a San Franciscó-i adófizetőknek legalább 4,9 millió dollárjába fáj majd a Super Bowl, és sokkal rosszabbul járnak, mint a Santa Clara-iak, akik a döntő biztosításával járó költségeket visszakapják. A tömegesével érkező szurkolók okozta dugók sem tetszenek a San Franciscó-iaknak. Ráadásul a hajléktalanok áttelepítése a szurkolói zónából – ahol egész héten koncerteket és különféle rendezvényeket tartottak – is bonyodalmakat okoztak a város életében.
A Santa Clara-i stadionnal sem ment minden zökkenőmentesen. A pályamunkások először rossz oldalra festették fel a pályaválasztónak számító Broncós logóját, míg a Pantherséről teljesen megfeledkeztek.